Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

745 miejsce

Eukaliptus - drzewo które leczy ludzi i uzdrawia środowisko

Eukaliptus to wiecznie zielone drzewo liściaste rosnące w klimacie tropikalnym i umiarkowanym. Zadrzewienia eukaliptusa osuszają glebę i uzdrawiają malaryczne tereny. Bardzo ważny jest dla przemysłu farmaceutycznego i drzewnego.

Eukaliptus. / Fot. Isabella DegenEukaliptus pochodzi z Australii i wysp oceanu Indyjskiego. Obecnie jest uprawiany na plantacjach w klimatach tropikalnych i umiarkowanych kuli ziemskiej: w Afryce, Indonezji, Indiach, Nowej Zelandii, w Ameryce południowej i w Europie w Hiszpanii. Drzewo eukaliptusowe pochodzi z rodziny mirtowatych. Jego lancetowate, skórzaste, liście posiadają wiele gruczołów, które wydzielają olejki eteryczne. Sadzi się go w parkach na południu Europy, ze względu na to, że wydzielany olejek eteryczny oczyszcza powietrze, oraz odstrasza komary i inne insekty. Kora i liście eukaliptusa zawierają ponad 40% związków garbnikowych. Liście drzewa eukaliptusowego są zbierane i suszone, potem destylowane w celu uzyskania olejku eukaliptusowego. Dawniej używano napar z liści eukaliptusa do dezynfekcji otwartych ran.Owoc i nasiona eukaliptusa / Fot. Isabella Degen
Eukaliptus jest jednym z najszybciej rosnących drzew. Jest również jednym z największych drzew na świecie. Eukaliptus gałkowy potrafi osiągnąć wysokość ponad 80 metrów. Inna odmiana to Eukaliptus popielaty jest niewysokim drzewem od 15 do 20 metrów wysokości. Ten gatunek jest bardziej odporny na mróz. Korzenie drzewa tworzą ogromną sieć korzeni, co znalazło zastosowanie w osuszaniu terenów podmokłych i w eliminowaniu bagien malarycznych w gorących, wilgotnych klimatach. Eukaliptusy odegrały ogromną rolę w uwolnieniu od malarii Kolchidy z zabagnionych dolin rzek Rioni i Poti (obecnie teren Gruzji). Także okolice Rzymu osuszono za pomocą eukaliptusa. Gwatemala jest jednym z krajów w środkowej Ameryce, gdzie drzewa eukaliptusowe są obficie sadzone w celu osuszenia bagien malarycznych.
Kora eukaliptusa. / Fot. Isabella DegenDrzewo eukaliptusa. / Fot. Isabella DegenDrzewo eukaliptusów jest odporne na gnicie i było używane do budowy statków. Obecnie stosuje się do budowy domów, podkładów kolejowych, do wolno stojących słupów drewnianych. Z drewna wyrabia sie spirytus drzewny i kwas octowy. Największe zastosowanie ma eukaliptus w przemyśle farmaceutycznym, gdzie na bazie olejku i nalewki eukaliptusowej przyrządza się krople, maści,
tabletki, preparaty do inhalacji i okładów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł. "Połknąłem" go z przyjemnością. Zgodzę się również z komentarzem Pani Pauliny. Monokultury nie są dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie stanowią fazy przejściowej do budowania zbiorowisk zróżnicowanych gatunkowo, w późniejszym okresie czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

problem stanowią monokultury eukaliptusowe jakie wprowadza się w wielu krajach tropikalnych w miejscu złożonych ekosystemów leśnych jakie istniały tam pierwotnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liście drzew Eukaliptusu stanowią zasadnicze pożywienie dla pucowatych misiów Koala, o ile się nie mylę. Dzięki śluzom, które te misie mają w żołądku u siebie, mogą trujące składniki liści zneutralizować.
Ja używam olejki Eukaliptusu jedynie do kąpieli :)) Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olejek eukaliptusowy uważam za niezbędny składnik domowej apteczki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Isabello, ile wciąż nieznanych nam gatunków drzew rośnie na tym świecie..np tulipanowiec - pochodzi z Ameryki Północnej, rośnie również na obszarze Chin. Śliczne drzewo, ostatnio przez przypadek dowiedziałam się o nim. Eukaliptus jest jednak szczególnie cenny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eukaliptus to ważne drzewo w naszym ekosystemie. W Europie spotyka się zwykle eukaliptus popielaty, ten inny tzw. gałkowy rośnie w lasach Australii i Oceanii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze że szybko rośnie:) Bardzo ciekawy artykuł. Miło było się dowiedzieć tylu nie znanych mi szczegółów o tym drzewie. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.