Facebook Google+ Twitter

Eureko wybuduje Allianz Arenę w Zabrzu?

Sensacyjna wiadomość obiegła dziś Zabrze, miasto najsłynniejszego polskiego klubu piłkarskiego. Rozmowy z portugalską firmą budowlaną oraz firmą ubezpieczeniową Allianz zmierzają ku końcowi. Prawdopodobnie za 3 lata Górnik zagra na nowym 15-tysięcznym stadionie!

Logo klubu / Fot. logoWładze miasta poinformowały, że są blisko porozumienia z portugalską firmą Ambra z Grupy Amorim. Postanowiłem sprawdzić co to za firma. Okazało się, że konsorcjum budowlane należy do portugalskiego multimilionera Americo Amorina. Amorim odziedziczył po przodkach przedsiębiorstwo produkcji korków, które - po dziesięcioleciach życia w pewnym utajeniu - w latach 70. i 80. gwałtownie się rozrosło. Amorim to wielki przyjaciel prezydenta Kuby - Fidela Castro.
Firma jest aktywna w wielu branżach, ma np. hotele na Kubie, choć głównie zajmuje się inwestycjami budowlanymi. Jest finansowo powiązana z Millennium/Banco Comercial Portugues, czyli bankowym skrzydłem... Eureko, spółki, która chciała przejąć PZU i obecnie wytoczyła Polsce przez belgijskim sądem proces na rekordową sumę kilku miliardów euro odszkodowania.

Jednocześnie grupa sprawdziła się w przygotowaniach do Euro 2006 w Portugalii. Kluczowym projektem firmy był stadion Estadio de Dragao w Porto, jedna w głównych aren mistrzostw. Być może do budowy stadionu włączy się firma Allianz Polska, jeden z największych ubezpieczycieli w Europie, która równolegle negocjuje z władzami klubu i miasta przejęcie większościowego pakietu akcji Górnika lub nawet 100 proc. klubu. Władze firmy nie wykluczają, że będzie firmować ona stadion, jeśli tylko w zamyśle będzie on produktem rekreacyjnym dla wszystkich, nie tylko młodzieży, ale i całych rodzin.

Władze firmy tłumaczą, że Górnik Zabrze to doskonała inwestycja dla firmy, zwłaszcza, że to klub śląski, a na Śląsku Allianz posiada najwięcej stałych klientów, ubezpiecza także polskie górnictwo. Tajemnicą poliszynela jest, że we władzach spółki oraz wśród pracowników niemieckiego giganta jest sporo osób o korzeniach śląskich, zabrzańskich, których rodziny wyemigrowały z Górnego Śląska bądź przed wojną, bądź w czasach PRL.
Po konsultacjach ze wszystkimi środowiskami pewne jest, że absolutnie niemożliwa jest nazwa klubu np. na Allianz Górnik Zabrze, jak to miało miejsce kilka lat temu w wypadku GKS-u Katowice (Dospel Katowice).

Jeden z projektów stadionu Górnika / archiwum wiadomosci24.pl / Fot. stadiony.netJedyną wątpliwością jest pojemność stadionu. Trybuny mają być całkowicie wyburzone, wokół zachowanej płyty boiska powstać mają zadaszone trybuny na około 15 tysięcy krzesełek co zbliża obiekt do stadionu Kolportera Korony w Kielcach.

Większość zabrzańskich kibiców uważa, że to stanowczo za mało. - To jakiś absurd! - protestuje Adam, fan Górnika. - Realnie patrząc to stadion w Zabrzu powinien mieć widownię na 20-, a nawet 25 tysięcy. W tej chwili, przy braku sukcesów sportowych są mecze potrafiące zebrać 15 - 18 tysięczną publiczność. Co będzie gdy wrócą tłuste lata? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam - dodaje pod rozwagę.

Nowy stadion Górnika ma zostać ukończony wiosną 2009 roku i w przypadku gdy Chorzów będzie miastem gospodarzem rozgrywanych w Polsce meczów Euro 2012 w Zabrzu będzie mieścić się prawdopodobnie baza treningowa dla drużyn grających na Stadionie Śląskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Allianz Wrocław pozdrawia
http://allianz-agent.wroclaw.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i gdzie na Wikipedii widzisz, że GZ jest najsłynniejszy? :>
Sławy nie da się zmierzyć, dlatego żadnego nie można nazwać najsłynniejszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co? No to jaki jest słynniejszy? Wejdź na Wikipedię :) albo do Leksykonu polskiego sportu PWN

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasłynniejszy Górnik Zabrze to taka najobszerniejsza nauka - geografia ;) Ilość sukcesów nie jest wyznacznikiem sławy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem was panowie. Historia jest jedna, nie dwie. I w tej historii Górnik zdołał osiągnąć najwięcej sukcesów w polskiej i europejskiej piłce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grześku o co chodzi? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby fajnie... taki stadion przydałby się Zabrzanom. Zasługują na to! Zabrze to miasto, które kiedyś było przecież piłkarską stolicą Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zabrze, miasto najsłynniejszego polskiego klubu piłkarskiego"

Jesteś niepoprawny :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.