Facebook Google+ Twitter

Euro2012 na Ukrainie. Sprawdź jak się przygotować na wyjazd

Podczas Euro2012 masz zamiar wybrać się na Ukrainę? Przeczytaj wywiad ze studentkami z tego kraju. Zobacz na co trzeba uważać, a co warto zobaczyć. Dzięki tej rozmowie, Ukraina będzie miała przed Tobą mniej tajemnic.

Bologna's defender Daniele Portanova (R) scores the 1-0 lead during the Italian Serie A soccer match against SS Lazio at the Olympic Stadium in Rome, Italy, 11 March 2012. / Fot. EPA/ETTORE FERRARIPrzeczytaj zapis rozmowy z Lyudmylą Hrechanyk (L) oraz Izabellą Alentievą (I), rodowitymi Ukrainkami. Przyjechały na studia do Polski. Zdradziły co może Cie zdziwić podczas pobytu na Ukrainie w czasie Euro2012.
Dowiesz się co koniecznie trzeba zjeść, wypić, oraz gdzie się zatrzymać.

Zastanawiacie się, kto jest lepiej przygotowany na takie wydarzenie,
Polska czy Ukraina?

Lyudmyla: Na pewno oba państwa chcą jak najlepiej przygotować się do tego wydarzenia ale Polska ma większy budżet, a to sprawia, że ma więcej możliwości. Polska może wybudować więcej stadionów oraz hoteli, należy również do Unii Europejskiej co sprawia, że ma lepsze stosunki z innymi państwami. Myślę że można powiedzieć, że Polska jest krajem, który jest lepiej przygotowany do Euro ale te dwa państwa zasługują na organizację takiego wydarzenia.

Co jest najsłabszą stroną organizacji Euro2012 na Ukrainie?
L - Ukraina nie ma zbyt dużego budżetu aby doskonale przygotować się na taką imprezę. Inną bardzo słabą stroną są drogi, które są w bardzo złym stanie. Dużym problemem jest brak remontów dróg.

Wiemy więc, że trzeba przygotować się na ciężką przeprawę po ukraińskich drogach, a jak wygląda sytuacja z transportem publicznym?
Izabella - W Kijowie mamy szeroką sieć metra, Warszawa ma tylko jedną linię. Na Ukrainie jest ono rozbudowane, bardzo wiele osób jeździ metrem ale z każdym rokiem przejazdy stają się droższe. Jeśli chodzi o komunikację autobusową, niestety tabor jest w dość kiepskim stanie technicznym. Oczywiście, są też nowe autobusy, ale tylko w większych miastach. Przejazd takim autobusem kosztuje 2 hrywny czyli około 70 groszy.
L- Można powiedzieć, że transport na Ukrainie poprawia się, ale tylko w wielkich miastach. Po samej Ukrainie najlepiej podróżować swoim własnym samochodem, a jeśli ktoś go nie ma, pozostają taksówki.
I-Tak, ale taksówki w Kijowie są bardzo drogie.
L- Podczas Euro będzie wielu turystów i taksówkarze będą podwyższali ceny.
I- Teraz na Ukrainie dużo się słyszy, że podczas Euro będą nowe taksówki, mają mieć one specjalne postoje, ale podobno będą dwa, trzy razy droższe. Kiedy przyjedzie jakiś turysta, taksówkarze to widzą i myślą że można go oszukać.

A co może zaskoczyć po przyjeździe na Ukrainę?
L- Po przekroczeniu granicy, na pewno rzucą się w oczy drogi, które są o wiele gorsze niż w Polsce, nie ma również znaków oznajmujących gdzie trzeba jechać. Na pewno zaskoczą też ceny papierosów lub alkoholu, które są o połowę niższe. Co jeszcze zaskoczyć? Pewnie to, że w mniejszych miastach często jest bród na ulicy, nie mamy tulu parków co w Polsce oraz nie ma ścieżek rowerowych. Muszę jeszcze powiedzieć, że Ukraińcy bardzo rzadko przestrzegają prawa.
I- Polaków, również może zaskoczyć to, że na ulicy rzadko jest policja ale kiedy już Cię złapią, zapłacisz bardzo dużo. Jeszcze może zdziwić to, że na Ukrainie nie pije się alkoholu po godzinie 23, wtedy już nie sprzedaje się go w sklepach.

Lyudmyla, wspomniałaś o tym, że na Ukrainie mało kto przestrzega prawa. Wiem że to dość niemiła sprawa, ale słyszałyście o zabijaniu zwierząt przed Euro2012 na Ukrainie?
I- O tak, ja słyszałam. To było chyba jeszcze w listopadzie. Na ulicach było dużo bezpańskich psów i kotów. Zdarzało się tak, że psy gryzły ludzi i dlatego władze Ukrainy pomyślały, że najlepiej je usypiać.
L- U nas po prostu nie ma tylu schronisk i te zwierzęta chodzą po ulicy. Do tej pory chyba nikomu to nie przeszkadzało, ale kiedy przyjadą turyści, te zwierzęta będą pokazywały ją ze złej strony, dlatego zdecydowano się na taki ruch.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marcin
  • Marcin
  • 06.06.2012 12:02

Czy ktoś wybiera się na Euro 2012 do Ukrainy? Polecam trasę przez Przemyśl stamtąd jest niedaleko do stadionu we Lwowie http://2012.przemysl.pl/. Ewentualnie można w tym mieście zrobić świetne miejsce wypadowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.