Facebook Google+ Twitter

Euro 2008: Regulamin do poprawki?

Hiszpania i Rosja jako jedyne podczas Euro 2008 grały ze sobą dwukrotnie. Jednak terminarz został tak skonstruowany, że nie mogły spotkać się w finale. Czy słusznie? Skąd wiemy, czy nie były to dwa najlepsze zespoły całego turnieju?

Rosja w półfinale trafiła na Hiszpanów, z którymi przegrała już wcześniej w grupie. Jeśli Hiszpania wygra turniej, Rosjanie zapewne będą zgłaszać słuszne pretensje do wicemistrzostwa. / Fot. screen z euro2008.comW ćwierćfinale Rosjanie sensacyjnie ograli faworyzowanych Holendrów, a dzień później Hiszpanie po rzutach karnych wyeliminowali Włochów. Stało się jasne, że obydwie ekipy zagrają ze sobą po raz drugi, ale nie w finale. To przypadek bez precedensu w historii ME, odkąd w 1992 r. wprowadzono fazę grupową.

Razem w grupie, potem dopiero w finale


Do tej pory stosowano nieco inne rozwiązanie. Ćwierćfinały układano tak jak obecnie, ale już półfinały były rozplanowane w taki sposób, aby drużyny z grup A i B grały w nich przeciwko zespołom z grup C i D. Dzięki temu ekipy, które miały pecha w losowaniu i trafiały do grupy z drużyną, która potem zdobyła mistrzostwo, i tak miały szansę dojść do finału. Rozwiązanie to sprawdziło się choćby podczas Euro 2004, gdy najsilniejszymi zespołami okazały się dwie reprezentacje z jednej grupy – Portugalia i Grecja. Zmierzyły się w spotkaniu otwarcia, awansowały do fazy pucharowej, wygrały wszystkie późniejsze mecze, by na koniec ponownie stanąć naprzeciwko siebie, ale dopiero w finale. Gdyby obowiązywał wówczas obecny regulamin, któraś z nich musiałaby odpaść już w półfinale.

Dlaczego więc zdecydowano się zmienić terminarz i uniemożliwić dwóm zespołom z jednej grupy dojście do finału? – Nie ma w tym żadnej pomyłki – twierdzą pracownicy biura informacji UEFA Euro 2008 i wyjaśniają, że chodzi o ilość wolnych dni pomiędzy spotkaniami poszczególnych drużyn. – Po Euro 2004 niektóre zespoły narzekały, że miały tylko trzy dni przerwy, podczas gdy ich rywale aż pięć. Obecnie ta różnica nie jest już tak wyraźna: 3-4 dni przerwy dla drużyn biorących udział w pierwszym półfinale i 4-5 dni w drugim.

Marcos Senna (Hiszpania, po lewej) w walce z Romanem Pawliuczenko (Rosja, po prawej). / Fot. PAP EPA

Rosjanie jak Turcy


Warto dodać, że sytuacja taka, choć nie zdarzyła się nigdy podczas mistrzostw Europy, miała już miejsce na MŚ 2002 w Korei i Japonii. W półfinale zagrały przeciwko sobie Brazylia i Turcja, które wcześniej awansowały do jedenej ósmej finału z tej samej grupy. Wynikło to jednak z niedopatrzenia organizatorów, co wiązało się z większą skalą trudności przy układaniu terminarza. Na mistrzostwach świata faza pucharowa ma jedną rundę więcej (zaczyna się od meczów jedenej ósmej, a nie ćwierćfinału). Uwagę na problem zwrócił wówczas Andrzej Gowarzewski, autor wielotomowej Encyklopedii piłkarskiej FUJI. „To ewidentna usterka regulaminu, gdyż drużyny spotykające się w tej samej grupie winny mieć szansę dojść do decydującej rozgrywki”, napisał w komentarzu do MŚ 2002. „Przecież mogło się okazać, że to dwie najlepsze drużyny turnieju? Zwłaszcza w sytuacji, gdy Turcja sięgnęła po brązowy medal i ma słuszne pretensje do wicemistrzostwa świata; regulamin nie dał piłkarzom znad Bosforu takiej szansy”.

Problem z pewnością jest kontrowersyjny. Tym dziwniejsze, że podczas Euro 2008 mało kto zwrócił na niego uwagę. Kto wie, jaki mielibyśmy skład finału, gdyby Rosjanie zmierzyli się w fazie półfinałowej nie z Hiszpanią, tylko z Niemcami lub osłabioną Turcją? Tego już nigdy się nie dowiemy. Niewykluczone zresztą, że do podobnych sytuacji będzie dochodzić również w kolejnych edycjach mistrzostw. – Każdy terminarz ma swoje wady i zalety – komentują dla Wiadomosci24.pl przedstawiciele UEFA. – Zdecydowaliśmy się na taki, który z naszego punktu widzenia jest najbardziej sprawiedliwy.

A już dziś wieczorem Niemcy mają szansę zweryfikować hipotezę o pokrzywdzonych Rosjanach. Jeżeli pokonają Hiszpanię i zdobędą mistrzostwo, nikt nie będzie zastanawiał się dłużej, czy skład finału rzeczywiście był taki, jaki powinien.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Duży plus za poruszenie problemu, nie myśłałem wcześniej takimi kategoriami, choć na pewno dla turnieju to jest wielka szkoda, bo mogło się okazać, że obok meczu Hiszpania - Rosja, który już był raz rozgrywany, po razu drugi zagrają także Niemcy z Chorwacją(kilka sekund dzieliło ich od szczęścia). Argument z większą przerwą "międzymeczową" jednej z drużyn jest mocny, ale warto by się zastanowić nad jakimś dobrym rozwiązaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodziło o to, że 3 LUB 4 dni przerwy. W istocie, mogłem to trochę inaczej zapisać, ale mam nadzieję że teraz już jest jasne, o co chodziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obecnie ta różnica nie jest już tak wyraźna: trzy czwarte dni przerwy dla drużyn biorących udział w pierwszym półfinale i cztery piąte dni w drugim."
Mógłbym prosić o wyjaśnienie, bo próbuję jak mogę ale nie rozumiem tego fragmentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.06.2008 13:34

Nie rozumiem tylko, dlaczego Rosjanie są pokrzywdzeni? Przegrali z Hiszpanią dwa razy, 4:1 i 3:0; dla mnie jasno z tego wynika, że Hiszpania jest drużyną lepszą. A co do usterek regulaminu, muszę się zgodzić. Rzeczywiście ustawienie rozgrywek w dwóch drabinkach gr. A z gr. B i gr. C z gr. D aż do samego finału jest pomysłem co najmniej kontrowersyjnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Seweryn plus za rzetelny artykuł,

tak sobie już wcześniej myślałam, że chyba tak nie było by drużyny z jednej grupy spotykały sie w półfinale - później pomyślałam, że może coś pokręciłam, a tu się okazuje, że jednak dobrze sobie myślałam:) Moim zdaniem rozwiązanie z EURO 2004 jest lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.