Facebook Google+ Twitter

Euro 2008. Zaczynamy!

Już dziś ceremonia otwarcia, a po niej początek wielkich piłkarskich emocji. Przez najbliższe trzy tygodnie kibice będą myśleli tylko o piłce nożnej. Pierwszy mecz, Szwajcaria – Czechy, o godz. 18.

Europass, oficjalna piłka Euro 2008 / Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation license / Fot. Florian K / http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Europass_-_EM_2008_Ball.JPGNa niecały miesiąc (7-29 czerwca) Austria i Szwajcaria zmienią się w pole zmagań europejskich piłkarzy. W grę wchodzi nie tylko prestiż, ale i wielkie pieniądze. Tegoroczna pula nagród to 184 mln euro, a więc prawie o połowę więcej, niż przed czterema laty (129 mln). Zwycięska reprezentacja może zarobić maksymalnie 23 mln euro, jeżeli wygra wszystkie spotkania łącznie z grupowymi. 16 czołowych drużyn Starego Kontynentu ma więc o co walczyć, tym bardziej że, jak pokazał poprzedni turniej, zwycięzcą może być praktycznie każdy. Czas zacząć UEFA Euro 2008, pierwsze Mistrzostwa Europy w piłce nożnej z udziałem Polaków.

Drużyny


Eliminacje wyłoniły 16 zespołów, które podzielono na cztery grupy:

Grupa A: Szwajcaria, Czechy, Portugalia, Turcja
Grupa B: Austria, Chorwacja, Niemcy, Polska
Grupa C: Francja, Rumunia, Holandia, Włochy
Grupa D: Grecja, Hiszpania, Rosja, Szwecja

W pierwszej fazie turnieju jednego dnia będą rozgrywane dwa spotkania tej samej grupy. Oznacza to, że każdy zespół będzie rozgrywać mecze grupowe co cztery dni. Dzień po zakończeniu fazy grupowej rozpoczną się ćwierćfinały.

Piłkarze


Każda z 16 ekip zgłosiła 23 piłkarzy. Łącznie, w Euro 2008, ma więc szansę wziąć udział 368 zawodników. Najmłodszym z nich jest 19-letni (za kilka dni skończy 20 lat) Eren Derdiyok ze Szwajcarii, najstarszym: 38-letni Ivica Vastić z Austrii. Klubami, które na Euro będą miały najwięcej reprezentantów, nie są wcale Manchester United, Real Madryt ani żaden z innych europejskich potentatów, tylko grecki Panathinaikos Ateny oraz francuski Lyon (po 10 graczy). Na boiskach Austrii i Szwajcarii zabraknie najlepszego gracza poprzedniego turnieju, Theodorosa Zagorakisa, który zakończył karierę reprezentacyjną. Zobaczymy za to króla strzelców Euro 2004, Milana Barosa z Czech.

W internecie dostępny jest spis wszystkich zawodników zgłoszonych do turnieju.

Obrońcy tytułu


Grecy, po raz pierwszy, wystąpią w tym turnieju w roli obrońców trofeum. Ich triumf przed czterema laty, na boiskach Portugalii, był olbrzymią niespodzianką, zwłaszcza, że w finale pokonali gospodarzy turnieju. Mało kto wierzy jednak, by byli w stanie obronić tytuł. Bukmacherzy umieszczają ich dopiero na 10. miejscu w kolejce faworytów do mistrzostwa. Atutem Greków może być fakt, iż poprowadzi ich, tak jak na Euro 2004, Otto Rehhagel. Ze zwycięskiej ekipy pozostało jednak tylko 10 zawodników. Co ciekawe, Grecja ma na Euro 2008 bardzo podobną grupę do tej sprzed czterech lat, gdy również na początku turnieju rywalizowała z Hiszpanią i Rosją.

Stadion w Bazylei, na którym rozpoczną się mistrzostwa / Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation license / Fot. Florian K / http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:St._Jakob-Park_2004-01-09.jpg

Faworyci


Nie mistrzowie świata Włosi, nie Francuzi, tylko Niemcy są faworytami rozpoczynającego się turnieju. Tak wynika z notowań u bukmacherów. Druga w kolejności jest Hiszpania, o której mówi się, że wreszcie ma szansę dojść dalej niż do ćwierćfinału. Wicemistrzowie sprzed czterech lat, Portugalczycy, są na czwartym miejscu. Eksperci nie dają niemal żadnych szans na mistrzostwo Turkom, Polakom oraz Austriakom.

Sędziowie


Mecze turnieju sędziować będzie 12 arbitrów głównych. Każdy z nich ma dwóch stałych asystentów z tego samego kraju. Dodatkowo UEFA wyznaczyła ośmiu sędziów technicznych, wśród których znalazł się Polak, Grzegorz Gilewski, znany nam z boisk Orange Ekstraklasy oraz spotkań Ligi Mistrzów.

Spis wszystkich arbitrów znajduje się na oficjalnej stronie mistrzostw.

Stadiony


Impreza odbywać się będzie na ośmiu stadionach w ośmiu miastach: czterech w Austrii (Wiedeń, Klagenfurt, Salzburg, Innsbruck) oraz czterech w Szwajcarii (Bazylea, Berno, Genewa, Zurych). Większość z nich mieści 30-32 tys. widzów. Wyjątkiem są obiekty w Bazylei (42,5 tys. miejsc, to tu odbędzie się dziś mecz otwarcia) oraz w Wiedniu (53 tys., tam piłkarze rozegrają finał). Trzy stadiony powstały wskutek rozbudowy istniejących już obiektów, pięć pozostałych zbudowano od podstaw.

Piłka


Europass, tak brzmi nazwa oficjalnej piłki Euro 2008. Utrzymana w kolorystyce szaro-czarnej, została wyprodukowana tradycyjnie przez firmę Adidas. Zobaczymy, jak ocenią ją sami piłkarze. Przypomnijmy, że przed czterema laty Roteiro, oficjalna piłka mistrzostw w Portugalii, była bardzo krytykowana.

Trix i Flix, maskotki Euro 2008 / I, the copyright holder of this work, hereby release it into the public domain / Fot. UEFA / http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Mascotte2008.jpg

Maskotki


Wygląda na to, że na dobre zrezygnowano z tworzenia maskotek w formie zwierząt. Trix i Flix to dwaj piłkarze, ubrani w stroje narodowe reprezentacji narodowych Austrii i Szwajcarii. Numery na ich koszulkach układają się w liczbę 2008.

Kibice


Dla osób, które zapragnęły wybrać się na Euro i obejrzeć przynajmniej jeden mecz na żywo, organizatorzy przygotowali ponad milion biletów. Większość z nich została jednak rozprowadzona za pośrednictwem sponsorów lub trafiła do działaczy. Obecność tysięcy fanów piłki nożnej podczas trzytygodniowej imprezy to olbrzymie dochody dla gospodarzy. Austriacy i Szwajcarzy spodziewają się, że zarobią na przyjezdnych około 1,3 mld euro.

W telewizji


Jeszcze więcej kibiców woli obejrzeć Euro 2008 przed telewizorem. Transmisje z poprzedniego turnieju obejrzało w sumie aż 8 mld osób (średnio więc ponad 250 mln na mecz) na całym świecie. W Polsce transmisje przeprowadzi telewizja Polsat, która w staraniach o prawa do transmisji okazała się skuteczniejsza od telewizji publicznej. Kilka miesięcy temu wokół sprawy toczyła się gorąca dyskusja, ostatecznie Polsat zgodził się na transmisję wszystkich spotkań w kanale ogólnodostępnym. Wyjątkiem będą niektóre spotkania trzeciej serii fazy grupowej (w tej serii równocześnie odbywać się będą dwa mecze). W ogólnodostępnym Polsacie będzie można obejrzeć ich retransmisje. TVP będzie dysponować 3-minutowymi skrótami wszystkich spotkań.


Dziś wieczorem, pierwsze dwa spotkania mistrzostw. O godz. 18, Szwajcaria zmierzy się z Czechami, a o
godz. 20. 45 Portugalia zagra z Turcją. Rozpoczynamy wielkie kibicowanie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.