Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33134 miejsce

Euro 2012, czyli Rzeczpospolita Szlachecka

We Wrocławiu nie można rozpocząć budowy stadionu na Euro 2012, bo miasto nie wykupiło wszystkich działek. Na dodatek przetarg na budowę stadionu wciąż nie jest rozstrzygnięty. Choć formalnie niby jest.

Sonda

Czy uważasz, że wrocławski stadion na Euro 2012 budowany jest zgodnie z planem?

Lokalizacja stadionu na EURO 2012 we Wrocławiu / Fot. /www.center.wroclaw.pl Zaczęło się od tego, że komisja przetargowa spółki Wrocław 2012 uznała, że stadion wybuduje Mostostal. Ale po proteście konkurenta - Maksa Bögla - zmieniła decyzję i przyznała kontrakt Niemcom. Mostostal takie rozstrzygnięcie zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej. I Izba znów przyznała kontrakt Mostostalowi, który teraz oczekuje szybkiego podpisania umowy z miastem. Tymczasem Max-Bögl oddał sprawę do sądu okręgowego i grozi, że jeśli wygra, to nie weźmie odszkodowania, ale... zablokuje budowę do czasu, aż nie zostanie z nimi podpisany kontrakt i spółka odstąpi od umowy z jego konkurentem.

Mostostal już instaluje bazę budowy. Miasto umywa ręce i uważa, że wszystko jest zgodne z prawem. I dodaje, że delegaci UEFA są zadowoleni z postępu prac, ale na wszelki wypadek zwleka z podpisaniem kontraktu do ostatecznego rozstrzygnięcia. Pytanie tylko, którego ostatecznego? Bo było ich już parę i można się zgubić. Jakby tego było mało, do płyty głównej przyszłego boiska zgłosiła pretensje spadkobierczyni dawnego właściciela tej ziemi. Odgraża się, że wystąpi o cofnięcie pozwolenia na budowę, jeśli nie zostaną spełnione jej żądania finansowe, dotyczące wyceny jej działki. Cyrk na kółkach! I to wszystko jak zwykle na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem kluczowych dla EURO 2012 inwestycji.

Podobno kto daje i zabiera, ten się w piekle poniewiera. A gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. I tak by było, gdybyśmy dostali szybko zbudowany stadion, za mniejsze pieniądze, a nieudolni urzędnicy podali się do dymisji. Ale to tylko marzenie. Bo jak na razie, zamiast korzystać, to tylko tracimy. Przede wszystkim my – podatnicy. A w piekle będą się „poniewierać” wszyscy wrocławianie. Zwłaszcza, gdy ich miasto nie zdąży z budową na czas i mecze mistrzostw przeniosą np. do Chorzowa.

Obserwując zawirowania wokół wrocławskiego stadionu, odnoszę wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie do XVII wieku. Wciąż obowiązuje zasada liberum veto. Każdy w świetle kulawego prawa może powiedzieć stanowcze „nie”. Reszta go już nie obchodzi. „Nie”, bo "moje" jest najważniejsze. Coś mi się zdaje, że strony konfliktu w pogoni za własnym interesami chyba zapomniały, o co tak naprawdę toczy się ta gra.
Gdyby na olimpiadzie wymyślono dyscyplinę typu „Publiczne budownictwo nienormalne”, na 100 procent zdobyliśmy złoty medal. Najwyższa już pora zrobić wiosenne porządki w polskich przepisach dotyczących zamówień publicznych. Inaczej już wkrótce nie przyznają nam nawet prawa organizacji mistrzostw w bierkach podwodnych i światowej wystawy patyczaków. Bo jakoś na takim Zachodzie potrafią sprawniej budować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Paweł N.
  • Paweł N.
  • 11.05.2012 11:21

UEFA dziś przejęła wrocławski stadion. Miejmy nadzieję, że po tym co się tam ostatnio działo, nie rozpadnie się ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.04.2009 00:34

ps: w ankiecie odpowiedziałem NIE bo uważam że żadnego planu nie ma więc budowa nie może być z nim zgodna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.04.2009 00:33

Co za różnica kto ma budować jak poza wielkim skokiem na kasę nic sensownego z tego nie będzie.

Sam pomysł że to przedsięwzięcie będzie dochodowe jest śmieszny i ktoś kto tak twierdzi ma braki w wykształceniu na poziomie 3-4 klasy szkoły podstawowej.

Kolejnym absurdem są procedury które sprowadzają się do tego : zbudujcie nam coś, jeszcze nie do końca wiadomo co, gdzie i jak ale koniecznie w takim terminie i podajcie za ile to zrobicie.

Ja wiem że swoim trzeba napompować naszą wspólną kasą kieszenie ale nie musiało by to się odbywać tak nachalnie i na taką skalę.

Najwyższa pora by państwo zaczęło się zajmować tylko tym do czego jest powołane czyli obroną granic i dbaniem o porządek publiczny a nie wszelkimi innymi zagadnieniami w których nie dość że jest całkowicie niesprawne to jeszcze roztrwania na nie zupełnie bez sensu olbrzymie ukradzione man wszystkim pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No mamy (nie)wesoło. Podobno 9 kwietnia ma być ostateczne rozstrzygnięcie sporu o to, kto ma budować: Maks Bögl czy Mostostal. Oby. Choć wciąż nie wiadomo, co bedzię ze sporną działką, na której ma być płyta główna przyszłego stadionu (!)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wesoło macie w tym Wrocławiu. Szkoda tylko, że przez to tak ogólnie jest niewesoło.

Jestem ciekaw, jak tam Baltic Arena w Gdańsku? <sprawdza w Wikipedii> Aha, już wiem. W maju będzie koniec przetargu na budowę i - teoretycznie - rozpoczęcie prac. Czyli właściwie są na jeszcze wcześniejszym etapie niż Wrocław.

Tym bardziej uważam za kpinę, że w Poznaniu mają być rozgrywane (jeśli pierwotny plan zostanie zachowany) tylko mecze grupowe Euro 2012, a np. w takim Gdańsku mają być mecze fazy pucharowej - na jakimś Baltic Arena, którego jeszcze poza projektem nikt na oczy nie widział i patrząc na to, co się dzieje we Wrocławiu, nie jest takie pewne, czy w ogóle powstanie!

Kilka tygodni temu media śmiały się, że w Poznaniu trzeba rozebrać jedną z trybun, bo ktoś coś źle obliczył się nie zeszła z drugą. Przyznam, też kuriozum. Ale przynajmniej mamy już jakiś stadion i jakieś trybuny. I od miesięcy jest praktycznie jasne, że Poznań jako pierwszy będzie miał gotowy obiekt. Szkoda tylko, że prawie nikt nie chce tego zauważyć, a ostatnio nawet mówiło się coś, że Poznania miałoby zabraknąć (!?) wśród organizatorów Euro 2012. Okej, świetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja już wreszcie wiem, co miał na myśli minister Drzewiecki mówiąc, że w niektórych przypadkach prace wyprzedzają harmonogram :)
Mostostal też rozumiem. Dobrze się okopać na pozycjach i niech ich potem ruszą ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.