Euro 2012. Podsumowanie pierwszej kolejki spotkań

Za nami pierwsza kolejka spotkań grupowych, a tym samym pierwsze emocje związane z meczami Euro 2012. Warto zatem podsumować, co działo się podczas tych czterech dni. A działo się naprawdę wiele.

Sonda

Który wynik był na razie największą niespodzianką Euro 2012?

Euro 2012. Podsumowanie pierwszej kolejki spotkań / Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Niedosyt Polaków i mocna Rosja

Na pierwszy dzień mistrzostw czekał każdy polski kibic. Nic dziwnego, skoro w meczu otwarcia grała nasza reprezentacja, z którą wiąże się spore nadzieje. Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek, Szczęsny - przede wszystkim te nazwiska miały pomóc całej drużynie w osiągnięciu dobrego wyniku.

I zaczęło się dobrze. Już w 17. minucie meczu zdobyliśmy bramkę na 1:0, którą strzelił Robert Lewandowski po dośrodkowaniu Kuby Błaszczykowskiego. Do końca pierwszej połowy kontrolowaliśmy grę, a w 44. minucie rywale zostali ukarani czerwoną kartką. Wydawało się, że może być tylko lepiej. Jednak po zmianie stron zamiast zdobywać przewagę, traciliśmy ją. W rezultacie w 51. minucie Grecy strzelili gola, a w 69. czerwoną kartką został ukarany Wojciech Szczęsny. Uratował nas Przemysław Tytoń, który obronił rzut karny. Mimo że oba zespoły próbowały do końca strzelić zwycięską bramkę, nie udało się. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a wśród polskich piłkarzy i kibiców było widać niedosyt, bo wszyscy chyba liczyli na coś więcej.

W drugim piątkowym meczu we Wrocławiu zmierzyły się dwie inne drużyny z grupy A: Rosja i Czechy. Można było się spodziewać ciekawego meczu, ponieważ obie drużyny prezentują niezły styl gry. Jednak to Rosjanie pokazali, że są mocniejsi. Pierwsza bramka została strzelona już w 15. minucie meczu, drugą dołożyli 9 minut później. Do końca pierwszej połowy wynik się nie zmienił, choć obie drużyny miały swoje szanse.

Druga część spotkania rozpoczęła się od akcji Rosjan. Jednak to Czechy w 52. minucie zdobyły kontaktową bramkę. Ale tylko na tyle było ich stać. Reszta spotkania to spektakl w wykonaniu Rosjan. 79. i 82. minuta to już pogrom. Dwie szybko strzelone bramki pogrzebały wszelkie szanse na uzyskanie dobrego rezultatu przez Czechy. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla Rosji i tym samym wyłonił lidera grupy po pierwszej kolejce.