Facebook Google+ Twitter

Euro 2012. Rządowy raport przewiduje pogrążenie się Polski w chaosie

Dziennik Gazeta Polska dotarł do analiz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Raport ten zakłada najczarniejsze scenariusze podczas turnieju rozgrywanego w Polsce i na Ukrainie. Czy grozi nam apokalipsa?

Sonda

Podczas Euro 2012:

Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na raport RCB, nie ma dla nas dobrych wieści - Euro 2012 może być swoistą apokalipsą w naszym kraju.

Analizy zakładają, że zdarzenie o prawdopodobieństwie równym 60 proc. i wyżej to niemal pewnik - oznacza to, że katastrofa drogowa, powódź lub pożar, katastrofa lotnicza oraz awaria systemu elektroenergetycznego niemal na pewno będzie miała miejsce podczas piłkarskiego turnieju rozgrywanego w Polsce i na Ukrainie.

Są pewne pozytywy (o ile można to tak nazwać) - na skażenie chemiczne, akt terroru, awarię systemu łączności, katastrofę budowlaną i skażenie radiacyjne jest szansa między 50 a 60 proc., co znaczy, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest mniejsze.

Takie imprezy jak Euro, wymagają by służby i sztaby opracowały plan działania. Czy jednak możemy czuć się bezpiecznie, gdy zajmować się będą tym różne służby w różnych sztabach?

Na czele struktury antykryzysowej stanie minister sportu - Anna Mucha. Podlegać jej będą: minister spraw wewnętrznych (Jacek Cichocki) oraz Michał Boni, czyli minister cyfryzacji. Sztab główny będzie mieścił się w budynku Centrum Olimpijskiego i jego skład będą wchodzić ministrowie i eksperci ze wszystkich służb: od policji po strażaków.

To właśnie policjanci (Legionowo) oraz strażacy (ul. Podchorążych) będą mieli dodatkowe, własne sztaby. Gdyby ktoś twierdził że to za mało, RCB również będzie mogło wtrącić swoje "trzy grosze".

"System zarządzania kryzysowego powinien być tak jasny, jak to możliwe. To konieczne, aby szybko podejmować decyzje, a później wiedzieć, kto jest za co odpowiedzialny" - twierdzi Przemysław Guła, były szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Patrząc na ilość sztabów, które zajmą się zwalczaniem wszelakich kryzysów podczas Euro, taka wypowiedź nie uspokaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.