Facebook Google+ Twitter

Euro 2012. Wrocławskie żaby już bezpieczne

Dobiegła końca przeprowadzka chronionych płazów i gadów z terenu budowy wrocławskiego stadionu.

Dobiegła końca przeprowadzka chronionych płazów i gadów z terenu budowy wrocławskiego stadionu. / Fot. MysakowskaAkcja ratowania płazów z terenu budowy stadionu rozpoczęła się na wiosnę 2009. Kontrolowane odłowy miały na celu przeniesienie płazów, które znajdowały się na terenie rozpoczynającej się wtedy budowy w bezpieczne dla nich miejsce.

Początkowo miała objąć tylko żaby wodne. Wkrótce okazało się jednak, że na terenie stadionu żyje więcej cennych i chronionych gatunków. Najcenniejsze z nich to traszka grzebieniasta i kumak nizinny. Są one zagrożone wyginięciem i znajdują się na europejskiej liście Natura 2000.

Jeden z przeniesionych okazów / Fot. BosslerPierwszy etap prac polegał na ogrodzeniu terenu na Maślicach specjalnym płotkiem z zamontowanymi wiaderkami, w których miały zatrzymywać się żaby poszukujące wody. Studenci dwa razy na dobę robili obchód i sprawdzali zainstalowane pojemniki. Wszystkie złapane w pułapki zwierzęta były wypuszczane, z wyjątkiem gadów i płazów, które w specjalnych koszach, zostały przeniesione na nowe miejsca.

W sumie udało się ochronić 77 osobników płazów i 14 osobników gadów. Większość płazów to żaby wodne (46 os.), zaś pozostałe to: traszka grzebieniasta (20 os.), traszka zwyczajna (5 os.), kumak nizinny (5 os.) oraz jeden osobnik ropuchy szarej. Napotkane gady to jaszczurki zwinki (11 os.), jaszczurki żyworodne (2 os.) i zaskroniec zwyczajny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.