Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13437 miejsce

EURO 2016. UEFA odnotowuje rekordowe zyski

Mecz finałowy zostanie rozegrany w niedzielę ale UEFA ogłosiła, że EURO 2016 już przyniosło rekordowy profit około 830 mln euro (ok. 917 mln dolarów). Całkowity dochód z turnieju szacuje się na 1,93 mld euro (ok. 2,13 mld dolarów).

Mat. ilustr. http://m.goal.pl/article.php?id=332782 / Fot. DaunpokerMecz finałowy zostanie rozegrany w niedzielę ale UEFA już ogłosiła, że EURO 2016 przyniosło rekordowy profit około 830 mln euro (ok. 917 mln dolarów). Całkowity dochód z turnieju szacuje się na 1,93 mld euro (ok. 2,13 mld dolarów).

Sekretarz generalny UEFA Theodore Theodoridis przyznał na konferencji prasowej, że liczby są imponujące a organizacja imprezy "była wielkim sukcesem."

Cztery lata temu, dochód z turnieju dał zysk 593,7 mln euro (724 mln USD wg ówczesnego kursu waluty). Obecnie odnotowuje się wzrost przychodów o 34 proc. Warto przy tym zauważyć, że w porównaniu do mistrzostw, których organizatorami były Polska i Ukraina, obecne rozgrywki odbywają się w nieco zmienionej formule. Po raz pierwszy do zmagań o piłkarski prymat na Starym Kontynencie przystąpiły 24 reprezentacje. To nie tylko więcej rozegranych meczów ale i kolejne umowy dotyczące reklam, sprzedaży praw do transmisji itp.

Zyski osiągnięte przez UEFA pozwolą organizacji na pokrycie 230 milionów euro (ok. 254 mln dol.) kosztów własnej działalności przez najbliższe cztery lata. Ponadto władze europejskiego futbolu zapewnią przez ten czas 600 mln euro (ok. 663 mln dol.) dla 55 członków narodowych federacji.

Na rekordowe zyski z EURO 2016 złożyły się: same prawa do transmisji to już trochę ponad 1 mld euro (ok. 1,1 mld dol.); umowy sponsorskie i licencyjne to ok. 480 milionów euro (ok. 530 mln dol.); sprzedaż biletów i inne przychody z tytułu gościny przyniosły 400 milionów euro (ok. 441 mln dol.).

Wydatki poniesione przez UEFA na organizację czempionatu wyniosły 650 mln euro (ok. 718 mln dol.) z czego 301 milionów euro (ok. 333 mln dol.) przeznaczono na nagrody dla uczestników turnieju; 150 mln euro (ok. 168 mln dol.) zarobią kluby zawodników biorących udział w mistrzostwach.

Aspekt finansowy EURO 2016 może przemawiać na rzecz UEFA, jeżeli chodzi o sukcesy organizacji imprezy w jej rozszerzonej formule. Jednakże nie brakuje głosów krytyki, że turniej z udziałem 24 drużyn przyniósł spadek jakości futbolu. Wskazuje się na niespodzianki w postaci półfinału z udziałem Walii i osiągnięcie miejsca w ćwierćfinale przez Islandię. Niemniej jak zapewnia przewodniczący UEFA Ángel Maria Villar: "W Europie nie ma już małych [czytaj: słabych] zespołów".

Coś z tego wszystkiego spłynie do kiesy Polskiego Związku Piłki Nożnej. W sumie UEFA wypłaci naszej reprezentacji 14,5 mln euro (ponad 63 mln zł): sam udział w imprezie to przychód w wysokości 8 mln euro; każde zwycięstwo to wypłata 1 mln euro (Polacy triumfowali dwukrotnie), pół miliona euro za remis (spotkanie z Niemcami), 1,5 mln euro za występ w 1/8 finału (wygrana ze Szwajcarią) i 2,5 mln euro za osiągnięcie szczebla 1/4 finału.

Oczywiście, same pieniądze to nie wszystko. Liczy się coś więcej i jak powiedział trener Adam Nawałka: "Z pewnością duży kapitał mamy, jeżeli chodzi o doświadczenia".


źródło: Associated Press

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.