Facebook Google+ Twitter

Euro na Słowacji już od 1 stycznia 2009

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-17 18:59

Parlament Europejski potwierdził, że Słowacja spełniła kryteria z Maastricht i poparł jej przystąpienie do strefy euro. Słowacja będzie mogła przyjąć nowa walutę już 1 stycznia 2009 roku.


W przyjętej w tej sprawie rezolucji Parlament zalecił, by rząd Słowacji kontynuował reformy w celu utrzymania niskiej inflacji.

Nasi sąsiedzi mają też utworzyć urząd nadzorujący ceny wybranych produktów. Instytucja ta zajmie się zapobieganiem nieuzasadnionemu wzrostowi cen.

Posłowie zwrócili uwagę na pewne ryzyka, związane z długoterminową równowagą dynamicznie rozwijającej się gospodarki Słowacji. Zdaniem parlamentarzystów Słowacja powinna zapewnić także wzrost mobilności na rynku pracy i więcej inwestować w kapitał ludzki - czyli w wykształcenie, naukę i innowacyjność.
Parlament wezwał rząd Słowacji do zagwarantowania uczciwej konkurencji - zwłaszcza w tak newralgicznym sektorze jak energetyka.

Bruksela wyraziła jednocześnie zaniepokojenie niskim poparciem obywateli słowackich dla euro. Wezwała do wzmocnienia prowadzonej kampanii informacyjnej, która jej zdaniem pozwoli ukazać korzyści płynące z wprowadzenia jednej waluty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.