Facebook Google+ Twitter

Euroabsurd roku znaleziony: rozstrzygnięcie konkursu

W Lublinie już po raz piąty rozstrzygnięto konkurs na największy prawniczy absurd Unii Europejskiej. Tym razem największe rozbawienie wzbudził nakaz używania „języka neutralnego płciowo”.

Wikipedia / Fot. S. Solberg J.Zalecenie używania "języka neutralnego płciowo", wyrzucanie dorszy złowionych podczas połowu innych ryb i wymiana żarówek na energooszczędne uznano za "największe absurdy w UE" w konkursie organizowanym przez europosła z Lublina Mirosława Piotrowskiego. Uczestnicy – w tym roku było ich 80 – przysyłają znalezione przez siebie absurdy unijnego prawodawstwa. Laureaci otrzymują sprzęt komputerowy.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica II LO w Lublinie Justyna Kwolczak, która zgłosiła do konkursu broszurę pt. "Język neutralny płciowo w Parlamencie Europejskim". Broszura zaleca, aby nie używać wyrażeń typu "pan - pani" oraz unikać nazw zawodów określonych płciowo, ponieważ takie rozróżnienia uznane zostały za przejaw dyskryminacji.

Drugą nagrodę otrzymała Maria Świerkowska z Poznania za zgłoszenie dotyczące nakazu wyrzucania przez rybaków z powrotem do morza dorszy złowionych podczas połowu innych ryb albo w razie przekroczenia limitu połowowego. Dorsz wyciągnięty z głębokości kilkudziesięciu metrów na powierzchnię ginie, bo pęka pęcherz pławny i ryby są marnotrawione.

Trzecia nagroda przypadła Monice Ciechońskiej z Lublina, która zgłosiła do konkursu nakaz wymiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Jury przyznało też dwa wyróżnienia dotyczące uregulowań określających zasady zrywania owoców avocado oraz ważenia i mierzenia ryb po ich złowieniu.

Dzięki takim konkursom, jak mówi sam poseł Piotrowski, z Unii znikają najbardziej absurdalne przepisy. Tak właśnie było ze zwycięską broszurą – aktualnie jej egzemplarze są nie do zdobycia w europarlamencie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.