Facebook Google+ Twitter

Eurobarometr: Polacy są zadowoleni z członkostwa w Unii Europejskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-25 12:52

Polacy są zadowoleni z członkostwa w Unii Europejskiej i wierzą, że Wspólnota pomoże nam w czasach kryzysu - wynika z najnowszych unijnych badań opinii publicznej Eurobarometr. Trzy czwarte Polaków uważa, że nasz kraj skorzystał, przyłączając się do Unii.

Jak powiedziała współautorka raportu Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych, Polacy gorzej od unijnych instytucji publicznych oceniają polskie. Na przykład naszym partiom politycznym nie ufa prawie 90 procent respondentów. Stosunkowo największym zaufaniem, bo prawie co trzeciego respondenta, cieszy się wymiar sprawiedliwości.

Z badań wynika, że prawie dwie trzecie Polaków źle ocenia sytuację polskiej gospodarki. Wygląda to lepiej niż w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie skrajny pesymizm prezentują Łotysze, Węgrzy , Irlandczycy i Litwini. Agnieszka Łada dostrzega w ocenie Polaków sprzeczność, bowiem Polacy uważają, że polska gospodarka ma się gorzej niż w UE, mimo że kryzys dotknął Polskę w mniejszym stopniu, niż kraje Wspólnoty.

Polacy sceptycznie oceniają plany wprowadzenia u nas wspólnej europejskiej waluty. Jak powiedziała IAR Agata Zadrożna z Ośrodka Badania Opinii Publicznej, poparcie dla euro jest w naszym kraju jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Jesteśmy natomiast otwarci na dalsze rozszerzenie Unii, co popiera siedmiu na dziesięciu badanych.

Opracowanie Eurobarometr zostało przeprowadzone jesienią na próbie tysiąca osób w wieku od piętnastu lat. Badania są realizowane na zlecenie Komisji Europejskiej, w celu poznania opinii Europejczyków na temat sytuacji w poszczególnych krajach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.