Eurobasket 2009: Faworyci pokonani! Świetny mecz Polaków!

Reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo na Eurobaskecie 2009! Tym razem wygrali po emocjonującym meczu z Litwą 86:75 (23:25, 9:17, 18:18, 25:26) i awansują do kolejnej rundy! Publiczność "szalała" przez ostatnie 5 minut meczu!

David Logan / Fot. PAPPo wygranej z Bułgarią nadszedł czas na Litwinów, którzy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęli czwarte miejsce. Atmosfera w Hali Stulecia we Wrocławiu była niesamowita. Polscy kibice głośno dopingowali swoich podopiecznych. Nie zabrakło również fanów litewskich zawodników. W pierwszej piątce Polski zaszła jedna zmiana - zamiast Łukasza Koszarka wyszedł na boisko Krzysztof Szubarga.

Rzut sporny wywalczyli Polacy. Litwini zaczęli mecz od ostrego krycia, a Polacy mimo dobrego pressingu Litwinów, zaczęli fantastycznie. Pierwsze punkty zanotował Maciej Lampe, który po zbiórce w ataku świetnie dobił piłkę pod koszem. Po dobrej obronie Polski Lampe rzucił za 3 punkty. Polacy zwiększyli przewagę do pięciu punktów. Po pięknym wsadzie Ignerskiego było już 7:0, a trener Litwy wziął czas.

Polacy nadal świetnie bronili i po lay-upie Gortata było już 9:0. W końcu pierwsze punkty zanotował zawodnik NBA z Litwy L. Kleiza. Polacy zwiększyli przewagę do 12 punktów, lecz dobrą passę Polski przełamał L. Lavrinovic, który rzucił za 3 punkty. Litwini zaczęli powoli nadrabiać, lecz David Logan rzutem za 3 punkty przerwał niewielką serię Litwinów i wynik był 17:7. Przy stanie 20:9 Litwini zaczęli lepiej grać w ataku i szybko nadrabiali straty, zdobywając 7 punktów pod rząd i doprowadzając do stanu 20:16. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 25:23 dla nas.

Drugą kwartę zaczęliśmy od doskonałego przechwytu Krzysztofa Szubargi, który wykorzystał akcję sam na sam z koszem. Lecz Litwini wyrównali (27:27). Logan rzucił najpierw za 3, a potem za 2 punkty. Po akcjach Logana, Łukasz Koszarek podał na aley-oopa do Marcina Gortata i nasz center pięknie wsadził do kosza.

W 6. minucie gry na hali doszło do awarii oświetlenia. Wszystkie światła zgasły. Szybko naprawiono usterkę i kontynuowano mecz. Po awarii gra była "punkt po punkcie" i druga kwarta zakończyła się naszą wygraną 42:23.