EuroBasket 2009. Polska pokonuje Bułgarię 90:78

W pierwszym meczu grupy D EuroBasketu 2009, Polacy podejmują zespół Bułgarii.

Polska pokonała Bułgarię! / Fot. Paweł MajchrzakNa 45 minut przed rozpoczęciem pierwszego meczu w Hali Stulecia, w uroczysty sposób, ogłoszono otwarcie turnieju. Gośćmi honorowymi byli Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, wicepremier Grzegorz Schetyna, minister sportu i turystyki - Mirosław Drzewiecki, jak również prezydent FIBA Europe - George Vassilakopoulos oraz prezes PZKosz, Roman Ludwiczuk.

Mecz rozpoczął się od minuty ciszy. W ten sposób uczczono pamięć ofiar tragedii na Jeziorze Ohrydzkim w Macedonii. Poniedziałek ogłoszono dniem żałoby narodowej w Bułgarii, której to obywatele stanowili większość ofiar.

Zaczynamy! Na trybunach komplet widzów, którzy od początku głośno dopingują biało-czerwonych. Polacy rozpoczynają w składzie: Koszarek, Logan, Ignerski, Lampe, Gortat.

Pierwsza piłka dla Polaków. Początek meczu wyrównany, po dwóch minutach prowadzimy 6:4 po wsadzie Marcina Gortata. Po rzucie centra Orlando i reprezentacji Polski z półdystansu, biało-czerwoni powiększają prowadzenie po pięciu minutach gry do 12:7. Podopieczni trenera Katzurina próbują wykorzystywać w ataku zawodników podkoszowych, co na razie przynosi pozytywny efekt. Nie śpią jednak również zawodnicy obwodowi. Ignerski za trzy punkty i prowadzimy 15:9.

Szybko jednak "trójką" odpowiada Iwanow. Umyślny faul Stojkowa na Lampe, ten nie wykorzystuje jednak jednego rzutu osobistego. Po celnej "trójcę" Koszarka na dwie i pół minuty przed końcem pierwszej kwarty Polacy prowadzą 21:16.

Próba alley oop'a Gortata po asyście Koszarka, akcję przerwał niestety faul. Kolejny celny rzut zza linii 6,25 m Ignerskiego, prowadzimy 26:16! Jesteśmy świadkami festiwalu "trójek"! Tym razem znów Koszarek! I kolejna, znów Ignerski! Po pierwszej kwarcie reprezentacja Polski prowadzi z Bułgarią 32:21.