EuroBasket 2009. Polska - Słowenia 60:76

W swoim drugim spotkaniu w grupie F reprezentacja Polski przegrała ze Słowenią 60:76. Przez dzisiejszą porażkę Polacy muszą pokonać aktualnych mistrzów świata, Hiszpanów by wystąpić w kolejnej fazie turnieju.

/ Fot. Paweł MajchrzakW porównaniu z poprzednimi spotkaniami nastąpiła zmiana w pierwszej piątce: Macieja Lampe zastąpił Szymon Szewczyk, a Michała Ignerskiego Krzysztof Roszyk. Szewczyk bardzo dobrze zaczął mecz, zdobywając pierwsze pięć punktów dla Polaków. Początkowe minuty obfitowały w niecelne rzuty po obu stronach. W poniedziałkowej potyczce trener Katzurin od początku sporo rotował składem, co sprawdzało się w pierwszych minutach meczu. Polacy od samego początku skoncentrowani, Słoweńcy zaś notowali sporo niecelnych rzutów osobistych. Zespołowa gra i skuteczność z obwodu dały nam prowadzenie po 10 minutach 17:11.

Słoweńcy, jakby zaskoczeni agresywną grą biało-czerwonych, nie potrafili się przeciwstawić Polakom.

II kwartę obie ekipy zaczęły od słabej skuteczności. Pod koszami dobrze w defensywie spisywał się duet Lampe-Gortat. Mimo to gościom udało się doprowadzić do remisu 17:17 dzięki dwóm "trójkom" - Polacy przez pierwsze 4 minuty bez punktów! Zmiana Szewczyk za Lampe i po chwili oglądaliśmy celny rzut za trzy szczecinianina. Po 5 minutach gry na tablicy mieliśmy remis - 22:22. Słoweńcy szybko jednak odskoczyli po pięciu punktach Gorana Jagodnika obejmując prowadzenie 27:22. II kwarta słabsza w wykonaniu Polaków - zanotowaliśmy sporo niecelnych rzutów, nawet z prostych pozycji. W drużynie Katzurina wyróżnić można Szymona Szewczyka za zaangażowanie w grę i walkę pod tablicami. Koszykarz Avelino zgromadził do tej pory 13 punktów i był jednym z najlepszych aktorów na parkiecie. Do przerwy prowadzenie gości 30:29. Najskuteczniejsi w pierwszych 20 minutach byli Szewczyk (12 pkt., 4 zbiórki) oraz Lakovic (7).

/ Fot. Paweł MajchrzakPo przerwie lepiej zaczęli goście, zdobywając sześć punktów z rzędu. Polacy znów z problemami w ataku - 1 punkt w pięć i pół minuty to zdecydowanie za mało. Słowenia odskoczyła na 13 punktów - 43:30. Nikt z Polaków nie potrafił zdobyć punktów. Kolejna "trójka" Słoweńców i już 46:30 dla gości. Polacy zdobyli pierwsze punkty z gry na 2:26 przed końcem kwarty! Katastrofalna kwarta w wykonaniu Polaków! Mimo przebudzenia i dwóch celnych rzutów za trzy punkty biało-czerwonych w końcówce trzeciej odsłony, po 30 minutach przegrywamy 40:53.