EuroBasket 2009. Polska zdeklasowana, koniec marzeń o awansie

Reprezentacje narodowe naszego kraju rozgrywają ostatnio wiele "meczów o wszystko". Dziś pod ścianą stali koszykarze, którzy w drodze do ćwierćfinału pokonać musieli wielką Hiszpanię. Nie udało się i Polacy żegnają się z turniejem.

20090909_POL_TUR_012.jpg, Copyright: FIBA Europe / Mindaugas Kulbis / Fot. Mindaugas KulbisPrzed meczem pytanie zasadnicze brzmiało: czy Polacy wyeliminują mistrzów świata Hiszpanów i awansują do ćwierćfinału EuroBasketu, czy zawiodą swoich fanów i już w Łodzi zakończy się ich przygoda z mistrzostwami Europy?
Wszyscy zgodnie zapowiadali, że Hiszpanów pokonają, jednak podobnie było przed pojedynkami z Serbią i Słowenią...
Polacy rozpoczęli w składzie Koszarek, Logan, Ignerski, Szewczyk, Gortat. Hiszpanie zaczęli od agresywnej obrony i pięciu punktów Gasola. Szczególnie dobrze pilnowany był Gortat, który miał problemy w ataku. Polacy mieli problemy ze skutecznością spod kosza, tylko dzięki 5 punktom Logana po 3 minutach przegrywaliśmy 5:10. Nie do przejścia był Gasol, który już w pierwszych 10 minutach zanotował trzy bloki i brylował w ataku. Po alley oopie Pau Gasola nad Gortatem Hiszpanie prowadzili 21:12. Po pierwszej kwarcie Polacy przegrywają 14:23.
Druga kwarta wciąż na korzyść Hiszpanów. Pod koszami rządzili i dzielili bracia Gasol, Pau jednak alley oopem zrewanżował się Marcin Gortat. Goście wciąż twardo w obroni i skutecznie z obwodu. Polacy wciąż bez pomysłu na skuteczne odrobienie strat, problemem była też niska skuteczność z gry biało-czerwonych. Goście nie pozwalali Polakom na szybkie kontry, przerywając je natychmiast faulami. Podopieczni Muli Katzurina grali jakby bez wiary w możliwość pokonania mistrzów świata. Po 20 minutach wciąż na prowadzeniu Hiszpanie 42:26.
Drugą połowę świetnie zaczęli Hiszpanie i po 3 minutach gry różnica w wyniku wynosiła już 22 punkty (30:52). W połowie kwarty wyraźnie wzrosła skuteczność biało-czerwonych, którzy w krótkim czasie zdobyli 8 "oczek", ale goście dopowiadali naszym koszykarzom punkt za punkt. Po "trójce" Garbajosy Polacy przegrywali już 38:61. Rywale do końca grali "swoje", prezentując grę kombinacyjną i skuteczną - zarówno pod tablicami jak i zza linii 6, 25 m.