EuroBasket 2009. Porażka Grecji, Francja wciąż niepokonana

Druga kolejka spotkań grupy E EuroBasket 2009 za nami. W bydgoskiej hali Łuczniczka nie zabrakło w niedzielę niespodzianek.

Marcin Gortat (L) i Serb Novica Veliković (P) podczas meczu grupy F koszykarskich mistrzostw Europy EuroBasket 2009 Polska-Serbia w hali Atlas Arena w Łodzi. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiMacedonia - Niemcy 86:75 (18:14, 18:22, 26:14, 24:25)
Po zwycięstwie Macedonii z zespołem Niemiec, outsider grupy E zachował szansę na awans do najlepszej ósemki turnieju. Spotkanie było bardzo wyrównane, rzadko udawało się którejś z ekip uzyskać większą niż dwupunktową przewagę. Podopieczni trenera Bauermanna notowali sporo strat, a filary zespołu: Jagla, Hamann i Benzing dziś zawiedli. Macedonia zagrała zespołowo, drużyna Jovicy Arsica świetnie broniła, co w połączeniu z niezłą skutecznością z dystansu przyniosło pierwsze zwycięstwo w II rundzie EuroBasketu.

Grecja - Rosja 65:68 (12:21, 20:18, 15:9, 18:20)

Grecja pokonana! Dużą niespodziankę sprawili koszykarze Rosji, zwyciężając z dotąd niepokonaną ekipą Grecji. Mistrzowie Europy szybko wyszli na prowadzenie, po czym długo kontrolowali przebieg meczu, nie pozwalając rywalom rozwinąć skrzydeł. W trzeciej odsłonie Grekom udało się przełamać opór rywali i wyjść na jednopunktowe prowadzenie (40:39), to jednak podziałało bardzo motywująco na obrońców tytułu, którzy szybko odbudowali przewagę sięgającą momentami 8 punktów. Podopieczni trenera Kazlauskasa nie złożyli jednak broni i na 90 sekund przed końcową syreną na tablicy widniał wynik 61:63. Greków nie było jednak stać tego dnia na więcej i pogodzić musieli się z pierwszą porażką w turnieju.

Chorwacja - Francja 79:87 (21:19, 25:22, 10:22, 23:24)

/ Fot. logo EuroBasket 2009Francja nadal niepokonana. Pierwsze minuty niedzielnego spotkania to kombinacyjne ataki Chorwatów kończone celnymi rzutami spod kosza i celne "trójki" Francuzów w odpowiedzi. Na początku drugiej kwarty Chorwaci uzyskali już dziewięć punktów przewagi (29:20), w grze "Trójkolorowych" widać było pewne rozluźnienie spowodowane faktem pewnego już awansu do 1/4 finału imprezy. W drugiej połowie Francuzi zagrali agresywniej w obronie i szybko uzyskali prowadzenie. Mimo zrywu Chorwatów w ostatniej kwarcie, nie byli oni w stanie odmienić losów spotkania.