45709 miejsce

EuroBasket 2009. Viva España!

To był od początku jednostronny pojedynek. Po wspaniałym widowisku reprezentacja Hiszpanii zapewniła sobie pierwszy tytuł mistrzów Europy pokonując Serbię 85:63 . MVP turnieju uznany został lider zwycięzców - Pau Gasol.

Hiszpańscy kibice przed meczem o złoty medal mistrzostw Europy. / Fot. PAP/Andrzej GrygielPoczątek pierwszej kwarty meczu to wymiana ciosów za trzy punkty. Hiszpanie szybko jednak zdominowali rywali - pod koszem aktywny był Pau Gasol a z dystansu Serbów nękali Rudy Fernandez, Juan Carlos Navarro i Jorge Garbajosa. Dzięki twardej defensywie Hiszpanie szybko odskoczyli na 13 punktów (20:7). Trener mistrzów świata sporo rotował składem, a zmiennicy grali równie dobrze jak koszykarze pierwszej piątki. Po lekkim zrywie Serbów w końcówce pierwszej odsłony meczu I kwarta zakończyła się wynikiem 24:14.

Druga kwarta to istny nokaut! Mimo, że pierwsze minuty były bardzo twarde i wyrównane, mistrzowie świata przejęli kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie. Pod tablicami i nad obręczą królował Pau Gasol - zbierał piłki, blokował rzuty rywali, rzucali popisywał się efektownymi alley oopami! Po rzucie za trzy punkty Ricky'ego Rubio Hiszpania prowadziła już 43:22, będąc zespołem zdecydowanie lepszym i szybszym. Po 20 minutach faworyci do złotego medalu schodzili do szatni prowadząc 52:29.

Na wyróżnienie zasługiwał zdecydowanie główny kandydat do tytułu MVP turnieju, Pau Gasol, autor 14 punktów i 8 zbiórek. Należy jednak przyznać, że cały zespół Hiszpanii rozgrywał kapitalne spotkanie, dominując na obu tablicach i trafiając sześć rzutów za trzy punkty. Wśród Serbów wyróżniał się Tripkovic, który na swoim koncie zapisał 10 punktów w pierwszej połowie meczu.

Druga połowa rozpoczęła się od efektownej akcji P. Gasol-Rubio. 18-latek rozgrywał dziś fantastyczny mecz: asystował, trafiał z dystansu, dobrze organizował grę swojej drużyny. Serbowie jakby już nie wierzyli, że mogą pokonać świetnie dysponowanych rywali. Wicemistrzowie olimpijscy jakby troszkę mniej skoncentrowani, stracili skuteczność z obwodu, kontrolowali jednak grę prowadząc na 6:30 minuty przed końcem III kwarty 56:34.