EuroBasket 2011. Polacy pożegnali się z turniejem

Reprezentacji Polski nie udało się pokonać Wielkiej Brytanii i awansować do kolejnej fazy mistrzostw Europy rozgrywanych na Litwie. Po zaciętym spotkaniu Brytyjczycy przechylili szalę zwycięstwa na swoją koszyść w ostatnich minutach meczu i pokonali podopiecznych Alesa Pipana 88:81.

/ Fot. EPA/GEORGI LICOVSKIDla podopiecznych Alesa Pipana poniedziałkowy mecz decydował o być albo nie być w mistrzostwach Europy. W początkowych fragmentach gry widoczna była w grze naszych koszykarzy presja, jaka towarzyszyła potyczce z Wielką Brytanią. Po sześciu minutach meczu Brytyjczycy prowadzili już 12:4, dzięki punktom Berishy i Kelatiego Polacy zdołali zmniejszyć straty do jednego punktu (17:18).

W drugiej kwarcie rywale kontrolowali przebieg meczu - po akcji Adegboye Wielka Brytania prowadziła juz 34:26. Na niepokojący obrót meczu zareagował Ales Pipan - zaraz po przerwie na żądanie szkoleniowca reprezentacji Polski za trzy trafił Koszarek. Polacy mieli jednak problemuy z upilnowaniem Luola Denga. Koszykarz Chicago Bulls zdobywał kolejne punkty (w sumie 13 w pierwszej połowie) i na przerwę Polacy schodzili tracąc do rywali 8 punktów (31:39).

Pierwsze punkty po przerwie zdobył Freeland, jednak Polacy odpowiedzieli celnym rzutem za trzy punkty Berishi i akcją 2+1 Koszarka. Polakom w defensywie wciąż problemy stwarzał Deng, dzięki czemu Brytyjczycy utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie. Podopieczni Alesa Pipana starali się gonić rywali - po sześciu "oczkach" z rzędu przegrywali już tylko 43:46, jednak rywale nie pozwalali na całkowite odrobienie strat. Pod koniec kwarty świetnie zaprezentował się Łukasz Koszarek - rozgrywający Trefla Sopot zdobył 6 punktów i Polacy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (56:53). Po 30 minutach gry reprezentacja POlski prowadziła 56:55 i sprawa awnsu do kolejnej fazy mistrzostw Europy wciąż pozostawała w zasięgu ręki.