60826 miejsce

EuroBasket kobiet 2011. Co czeka Polki w drugiej fazie turnieju?

Nasze koszykarki awansowały do drugiej fazy rozgrywanych nad Wisłą Mistrzostw Europy. Spotkają się w niej z mocnymi Łotyszkami, walecznymi Chorwatkami oraz utytułowaną Francją. Czy dobra gra Polek utoruje im drogę do fazy finałowej w Łodzi?

Oficjalne logo EuroBasketu Kobiet 2011 / Fot. Materiały prasoweDo tej pory polskie koszykarki grały w grupie C wraz z Niemkami, które rzutem na taśmę dostały się na EuroBasket po turnieju kwalifikacyjnym; Hiszpankami, aktualną trzecią najlepszą drużyną świata oraz Czarnogórkami, które debiutują na tak dużej imprezie międzynarodowej. Rozgrywki grupowe pokazały, że na Mistrzostwa Europy nie ma słabych drużyn - nie liczą się przedturniejowe prognozy ale gra koszykarek na parkiecie. Meczem otwierającym zmagania naszych koszykarek było spotkanie z Czarnogórą, które miało być potocznym spacerkiem, ale okazało się drogą przez mękę. Biało-czerwone przegrały sromotnie z debiutantkami mistrzostw. Wynik 70:53, zapewne wywołał szok w samej kadrze, jak i wśród kibiców. Póki co Czarnogórki są rewelacją turnieju - nie przegrały w grupie żadnego meczu, pokonując nawet faworyzowane Hiszpanki.

Polskie koszykarki podczas przerwy w meczu w katowickim Spodku. / Fot. Piotr DrabikDrugi mecz z Niemkami był dla Polek spotkaniem o wszystko, ale sportowa determinacja zrobiła swoje" biało-czerwone pokonały rywalki 75:60. Już wtedy zapewniły sobie awans do następnej fazy rozgrywek, ponieważ dla Niemek była to już druga porażka na EuroBaskecie. Ostatnie spotkanie grupowe, Polek z Hiszpankami było szansą dla obu reprezentacji na zdobycie kolejnych punktów liczonych w drugiej fazie rozgrywek. Niestety, koszykarki z półwyspu Iberyjskiego okazały się lepsze od biało-czerwonych, wygrywając 78:63. Obecnie, polska reprezentacja w grupie F, w której znalazły się najlepsze trzy zespoły z grup C i D, zajmuje piąte miejsce przed Chorwatkami. Nasza reprezentacja musi się znaleźć wśród czterech najlepszych zespołów, by awansować do fazy finałowej, która będzie rozgrywana w Łodzi. Czego mogą się spodziewać po rywalkach Polki?

Uśmiechnięte Łotyszki po wygraniu meczu z Chorwatkami. / Fot. Piotr DrabikŁotwa - 19. drużyna w rankingu FIBA
Łotyszki w grupie D zajęły pierwsze miejsce, wyprzedzając Francuski, Chorwatki i Greczynki. Z tymi ostatnimi przegrały mecz otwarcia swojej rywalizacji w Polsce, ale potem na ich koncie pojawiała się same zwycięstwa. Łotyszkom na pewno nie można waleczności oraz determinacji do ostatniej minuty. Ta reprezentacja nie ma na swoim koncie żadnych wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej - najlepszy rezultat uzyskały na EuroBaskecie 4 lata temu, zajmując czwarte miejsce. Mecz Polek z Łotyszkami na pewno nie będzie należał do łatwych ponieważ rywalki są mistrzyniami ostatnich akcji - potrafią odrobić straty w czwartej kwarcie na swoją korzyść.