EuroBasket Kobiet 2011. Czy Polki sięgną po Mistrzostwo Europy?

Już w sobotę rozpoczynają się koszykarskie mistrzostwa Europy kobiet, które odbędą się w Bydgoszczy, Katowicach oraz Łodzi. Wszyscy liczymy na sukces Polek, które 12 lat temu również nad Wisłą, zdobyły tytuł mistrzowski.

Oficjalne logo EuroBasketu Kobiet 2011 / Fot. Materiały prasoweKoszykarskie mistrzostwa pań ze starego kontynentu odbędą się w terminie 18 czerwca - 3 lipca br. w Bydgoszczy (Hala Łuczniczka), Katowicach (Hala Spodek) oraz Łodzi (Atlas Arena). Nad Wisłą do tej pory kobiecy Eurobasket gościł aż trzykrotnie (1958, 1978 oraz 1999). Podczas ostatniego turnieju w Polsce, czyli 12 lat temu, nasza reprezentacja z Małgorzatą Dydek na czele zdobyła złoty, pokonując w katowickim finale Francuzki wynikiem 59:56. Teraz nadarza się niepowtarzalna okazja by znów powtórzyć ten wielki sportowy sukces. Choć na ostatnich mistrzostwach starego kontynentu, nasze zawodniczki zajęły dopiero 11. miejsce, to teraz koszykarki mają realną szansę na wyjście z grupy, w której się spotkają z Czarnogórkami, Hiszpankami oraz Niemkami. Zespół niemiecki na pewno jest teraz "w gazie" po tym awansie. Zresztą tak naprawdę to nie ma w finałach słabych rywali. Zagramy o realizację swoich marzeń. Plan zakłada najpierw wyjście z grupy, potem zajęcie miejsca w czołowej piątce (co zapewnia udział w kwalifikacjach do igrzysk w Londynie), a może coś więcej - powiedział trener Dariusz Maciejewski.

W tym roku podopieczne trenerów Dariusza Maciejewskiego i Arkadiusza Konieckiego (drugi trener reprezentacji) rozegrały aż dziewięć spotkań towarzyskich, z których wygrały trzy: z Węgrami (58:49), wicemistrzem świata Czechami (51:48) i Litwą (63:48). Porażek doznały z Ukrainą (81:83 i 67:71), Węgrami (69:70), Rosją (66:74), Łotwą (59:60 po dogrywce) i również z Litwą (61:65). Po ostatnich przed turniejem sparingami, sztab szkoleniowy ogłosił nazwiska 14-osobowej kadry zawodniczek, które będą walczyć o Mistrzostwo Europy.