EuroBasket: Polskę czeka mecz o wszystko

Polska przegrała w słabym stylu ze Słowenią 76:60. Ten wynik oznacza, że nasze następne spotkanie, z obecnymi mistrzami świata, Hiszpanami, będzie meczem o wszystko. Jednak z taką grą, jaką zaprezentowali w dzisiejszym festiwalu błędów i chaosu Polacy, nie mamy co liczyć na awans.

Kibice biało-czerwonych zgromadzeni łódzkiej hali Arena nie mieli wątpliwości, że po potknięciu w meczu z Serbią, drużyna się pozbiera i wygra. Niektórzy twierdzili nawet, że to zadanie jest ułatwione - groźna kontuzja kolana wyeliminowała lidera słoweńskiej drużyny, Gorana Dragica ze spotkania z Polską, a wg wielu, strata tego zawodnika, miała znacząco wpłynąć na grę bałkańskiego zespołu. Nie wpłynęła.

Słoweńcy rozegrali spotkanie dobre, a Polacy byli w stanie z nimi rywalizować jedynie w pierwszej połowie. Druga przemieniła się w pokaz pewności i opanowania drużyny gości, która szybko zdobywszy dużą przewagę punktową, prowadzenia nie oddała do końca.

Po pierwszej kwarcie Polacy prowadzili 11:17. Skuteczna gra w defensywie i ofensywie pozwoliła nam zakończyć tę część spotkania 6 punktową przewagą. Słoweńcy z początku grali niepewnie, wydawali się zaskoczeni animuszem z jakim do meczu przystąpili Polacy i popełniali dużo błędów w ofensywie - pod koniec kwarty trzy razy z rzędu ich ataki kończyły się niczym.

Druga kwarta przyniosła ożywienie Słoweńców. Ich zdecydowana postawa w defensywie - skutecznie krycie i blokowanie - w połączeniu z mizerią polskich ataków, dała efekt w postaci odrobienia przez drużynę gości strat. Polacy ograniczani przez Słowaków próbowali głównie rzutów za 3 - niestety, większość z nich była nieudana. Ta nieskuteczność drogo kosztowała polską drużynę - z 6 punktowej przewagi, Polacy doszli do 2 punktowej straty na koniec 2 kwarty. I gdyby nie ich ożywienie przy stanie 29:22 i kilka udanych kontr zakończonych skutecznymi rzutami Szewczyka i Ignerskiego, sytuacja polskiej drużyny na koniec pierwszej połowy byłaby nie do pozazdroszczenia.