69733 miejsce

EuroBasket: Słowenia uzupełnia stawkę półfinalistów

Po fantastycznym spotkaniu Słowenia pokonała Chorwację i zagwarantowała sobie miejsce w strefie medalowej. MVP spotkania został Erazem Lorbek, który zdobył 27 punktów i był nie do zatrzymania przez chorwacką obronę.

/ Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiSpotkanie Słowenii i Chorwacji było zapowiadane jako pojedynek pomiędzy Jaką Lakoviciem i Roko-Leni Ukiciem. Obu zawodników w cień osunął jednak Erazem Lorbek. O zwycięstwie podopiecznych Jure Zdovca zadecydowała fantastyczna trzecia kwarta, w której stracili zaledwie 3 punkty.

Pierwsza kwarta pokazała, że faworyzowani Słoweńcy nie będą mieli łatwej przeprawy. Bardzo dobrze w mecz wszedł Roko-Leni Ukic. 25-letni obrońca z Millwaukee Bucks w ciągu dziesięciu minut zdobył 12 punktów, czyli niemal połowę z całej zdobyczy zespołu. Przeciwstawiał mu się Erazem Lorbek, który choć miał tylko dwa "oczka" mniej, to z gry trafiał ze 100 proc. skutecznością. Słabiej grał Jaka Lakovic, który w pierwszej kwarcie aż trzykrotnie stracił piłkę, a na dodatek nie zdobył żadnego punktu.

Zawodnik Barcelony dobrze zaczął za to drugą odsłonę. Zdobył 6 "oczek", a Chorwaci odpowiedzieli tylko jednym i zrobiło się 24:27. W kolejnych minutach gracze Jasmina Repesy jednak spisywali się wyśmienicie i wyszli na 15 punktowe prowadzenie (32:47). W tym momencie grą drużyny kierowali Ukic i Zoran Planinic, który do przerwy zdobył 10 punktów. Końcówka należała jednak do Słoweńców, którzy wykorzystali faul techniczny Marko Popovicia. Do przerwy było więc 39:47, a najskuteczniejszymi zawodnikami swoich drużyn byli Lorbek (14) i Ukic (16).

Po przerwie swój "koncert" kontynuował skrzydłowy Barcelony. 25-latek zdobył 9 "oczek" i dzięki niemu Słowenia na nieco ponad trzy minuty przed końcem meczu objęła prowadzenie. Kryzys dopadł Ukicia, który się zablokował i w tej odsłonie nie dopisał do swojego konta żadnego punktu.