Facebook Google+ Twitter

Eurodeputowani apelują o umowę między Unią, Rosją i Ukrainą ws. gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-03 19:41

Eurodeputowani w przyjętej rezolucji zaapelowali o zawarcie umowy trójstronnej między Unią, Rosją i Ukrainą w sprawie tranzytu gazu do Unii Europejskiej. Umowa miałaby służyć zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii do Unii w nadchodzących latach.

Doświadczenia, jakie przyniósł rosyjsko-ukraiński spór gazowy, skłonił Parlament Europejski do szybkiej reakcji. Zaapelował do rządów państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej o podjęcie działań na wypadek przerw w dostawach gazu w przyszłości.

Posłowie zaproponowali włączanie tzw. klauzuli bezpieczeństwa energetycznego do umów handlowych, stowarzyszeniowych oraz umów o partnerstwie i współpracy negocjowanych z krajami - producentami energii i krajami tranzytu surowca. Klauzule te stanowiłyby kodeks postępowania i wprowadzały zakaz przerw w dostawach.

Zapewniając o poparciu dla negocjacji z Rosją nowej umowy o partnerstwie i współpracy, eurodeputowani podkreślili, że stosunki między Unią Europejską a Rosją powinny być zgodne z zasadami traktatu karty energetycznej. O zapis ten zabiegała Polska.

Parlament chce także zrewidowania krajowych i unijnych planów działania w sytuacjach awaryjnych. Określają one zasady użyczania poszkodowanym krajom dostępnych zasobów i infrastruktury. Parlament wezwał również państwa członkowskie do zwiększenia rezerw gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.