Facebook Google+ Twitter

Eurofest 2009 rozpoczęty

Przedstawieniem "Kwiat paproci" w wykonaniu aktorów słupskiego Teatru Lalek "Tęcza" rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Europejskich im. Roberta Schumana - Eurofest 2009. Dzisiaj startują przedstawienia konkursowe.

"Kwiat paproci" na podstawie baśni J.I.Kraszewskiego / Fot. M. Sienkiewicz"Kwiatem paproci", opowieścią o tym, że mieć dla siebie to, czego się pragnęło, nie jest radością, lecz udręką, zainaugurowano wczoraj kolejną edycję Eurofestu. Przedstawienie na podstawie baśni Józefa Ignacego Krasickiego, za które słupski teatr "Tęcza" otrzymał w 2007 r.
Złotą Maskę za najlepszy występ teatru lalek, stanowiło pierwszą część tego wieczoru.

Koncert kwartetu smyczkowego we foyer Teatru "Tęcza" / Fot. M. SienkiewiczW przerwie wydarzenia, we foyer Teatru Lalki “Tęcza” odbył się drobny poczęstunek połączony z wystawą zdjęć i plakatów z poprzedniej edycji Eurofestu. Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego.

W dalszej części byliśmy świadkami uroczystości otwarcia Eurofestu 2009. Zgromadzeni wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu Unii Europejskiej. W uroczystości uczestniczył m.in. były Marszałek Senatu RP, Longin Pastusiak. Wyraził on wielkie zadowolenie z faktu rozwoju integracji Unii Europejskiej.
- Ideą Unii Roberta Schumana była współpraca na polu m.in. energetycznym. Longin Pastusiak wyraził ogromne zadowolenie z rozprzestrzenienia się integracji europejskiej również na sferę kulturalną / Fot. M. SienkiewiczTymczasem rozrosła się ona teraz także na strefę kulturalną - powiedział.
Jego wystąpienie wzbudziło ogromny entuzjazm wśród publiczności, gdyż zwrócił się on do przedstawicieli zagranicznych teatrów bezbłędną angielszczyzną.

Wśród gości pojawiła się również posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Jolanta Szczypińska. Obecny na ceremonii słupski proboszcz, ks. Jan Giriatowicz zapewniał organizatorów, iż będzie namawiał swoich parafian do uczestnictwa w tegorocznym Eurofeście.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i lalkę festiwalową / Fot. M. SienkiewiczW trakcie tego wieczoru przedstawiciele wszystkich teatrów uczestniczących w II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz festiwalowe lalki. Nie obyło się także bez upominków dla organizatorów Festiwalu, które przedstawiciel estońskiego teatru “Ilmarine” wręczył Małgorzacie Kamińskiej-Sobczyk, dyrektor Festiwalu.

Uroczystego otwarcia Eurofestu 2009 dokonał wiceprezydent Słupska, Ryszard Kwiatkowski. W przecięciu wstęgi pomógł mu miecz jednego z rycerzy Bractwa Bogusława V, którzy to przez cały wieczór pilnowali wstępu do budynku Teatru Lalki “Tęcza”.

Eurofest 2009 i moda na małpki


Prezydent + małpka... w Słupsku te dwa słowa nabrały innego znaczenia / Fot. Teatr Lalki "Tęcza" w SłupskuDzień wcześniej, 7 maja, prezydent Słupska, Maciej Kobyliński, gościł w Urzędzie Miasta Johna Parkinsona, dyrektora Teatru Lalek w Galerii „Do Góry Przodem”. Carlisle, z którego pochodzi grupa, to wieloletni partner Słupska na różnych płaszczyznach działalności.

Współpraca między miastami ma na celu m.in. zacieśnianie więzi wśród mieszkańców, pozyskanie większej wiedzy o innych kulturach, a także pokonywanie wszelkich barier i uprzedzeń. Wspólne projekty przedsięwzięć kulturalnych, wymiany młodzieży, itp. sprzyjają wcielaniu w życie hasła „Jedność w różnorodności".

W trakcie spotkania rozmawiano o aspektach wymiany kulturalnej, która dokonuje się dzięki takim projektom jak Eurofest. Aktorzy opowiadali o działalności teatrów lalek w Wielkiej Brytanii, zaś Maciej Kobyliński odpowiadał na zaskakujące pytania, np. kim chciał zostać, gdy był małym chłopcem. Prezydent Miasta Słupska miał również niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił w roli lalkarza. Kierował małpką o zgrabnym imieniu Chimp. Przysporzyło to wszystkim, a zwłaszcza prezydentowi, wiele radości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.