179858 miejsce

Euroliga: Prokom Trefl Sopot bliski awansu do TOP 16

Dzięki dobrej obronie w drugiej części spotkania i celnym rzutom Adama Wójcika i Christiana Dalmau, Prokom Trefl Sopot pokonał na własnym parkiecie RheinEnergie Kolonia 72:61 i jest jedną nogą w fazie TOP 16.

Koszykarz Prokomu Trefla Sopot Adam Wójcik blokowany przez Aleksandara Nadjfeji z RheinEnergie Kolonia podczas meczu grupy A Euroligi. Fot. PAP/Stefan KraszewskiTuż po zakończeniu swojego ostatniego spotkania z Dynamem Moskwa, zawodnicy Prokomu już myśleli o dzisiejszym meczu z RheinEnergie Kolonia. Awans do dalszej fazy Euroligi mężczyzn był możliwy, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu nad niemiecka ekipą. Oczywiście podopieczni, Eugeniusza Kijewskiego nie musieli wygrać za wszelką cenę, lecz porażka znacznie skomplikowałaby sytuację w tabeli, gdyż bezpośrednim rywalem Prokomu w walce o TOP 16 jest drużyna Climamio Bolonia.

To wszystko liczby, tak naprawdę koszykarze powinni myśleć o tym, żeby dać z siebie wszystko i zakończyć rywalizację bez kalkulacji. Mistrz Polski dysponuje znacznie lepszym składem i stawiany był w roli faworyta.
– To dla nas bardzo ważny mecz. Będzie to znacznie trudniejsze zadanie niż wygrana z Kotwicą, dlatego w ostatnią niedzielę dałem pograć wszystkim graczom, żeby nikogo zbytnio nie przemęczać przed tym spotkaniem – twierdził przed meczem w wypowiedzi dla oficjalnej strony DBE trener Prokomu, Eugeniusz Kijewski.

Koszykarz Prokomu Trefla Sopot Donatas Slanina składa się do rzutu obok Marcina Gortata i Immanuela McElroy'a z RheinEnergie Kolonia podczas meczu grupy A Euroligi. Fot.Smutne jest również to, że Prokom miał wygrać pierwsze spotkanie w Niemczech, ale niestety uległ RheinEnergie 84:80. Bohaterem tamtego meczu był nieobecny już w zespole RheinEnergie, Marcus Faison, który zdobył 22 punkty. Koszykarz przeszedł do zespołu z Malagi. W szeregach Prokomu dobrze zagrał wtedy Duńczyk, Michael Andersen, który zapisał na swoim koncie 17 punktów.

Przed tym meczem najgroźniejszym zawodnikiem rywala sopocian był Marcin Gortat, który rozgrywa bardzo dobry sezon, notując średnio 10 punktów i 5 zbiórek na mecz. Na drodze Polaka miał stanąć Turek, Huseyina Besoka. Innym silnym punktem gospodarzy miał być Christian Dalmau, który nie grał w ostatniej kolejce Dominet Bank Ekstraligi.

Liderzy:
Punkty: Christian Dalmau (11) – Faison Marcus (15)
Zbiórki: Huseyina Besoka (5) – Burrell Ronnie (6)
Asysty: Rashid Atkins (3) – Immanuel McEloroy (3)

Prokom Trefl Sopot rozpoczął spotkanie w następującym składzie: Jasmin Hukic, Rashid Atkins, Tomas Masiulis, Huseyina Besok i Donatas Slanina. Po trzech minutach gry goście prowadzili 2:4. W kolejnych minutach przewaga zespołu Kolonii urosła do pięciu punktów 4:9. Prokom stanął jak wmurowany, a goście zdobywali punkty jak natchnieni, i w 6. minucie było 6:12. Sopocianie stracili przewagę na desce mimo tego, iż dysponowali wysokimi zawodnikami. Prokom chyba był zaskoczony łatwością gry gości i nie mógł wkroczyć na właściwy tor. W 7. minucie było 8:14. Po pierwszych 10 minutach nie za dobrych w wykonaniu Prokomu, goście prowadzili 11:19. Osiem „oczek” w tej partii rzucił Immanuel McEloroy. Gospodarze w 10 minut nie potrafili ani razu zebrać piłki w ataku.

Adam Wójcik w starciu z Aleksandarem Nadjfeji z RheinEnergie Kolonia podczas meczu grupy A Euroligi. PAP/Stefan KraszewskiNa początku drugiej odsłony koszykarze RheinEnergie zdobyli kolejne trzy punkty i było już 11:22. Marcin Gortat stanowił o sile zespołu pod koszem. Po 15 minutach nie było się z czego cieszyć, bo Prokom przegrywał 20:31. Jedynie Christian Dalmau i Adam Wójcik zagrali w miarę przyzwoicie, notując odpowiednio osiem i dziewięć punktów i 17. minucie było 25:31. Aby myśleć o zwycięstwie koszykarze z Sopotu musieli jak najszybciej zapomnieć o pierwszej połowie. Prokom grał słabo, nie walczył na desce i przegrywał po 20 minutach gry 33:40.

Po dwóch minutach gry w drugiej części spotkania, Adam Wójcik i Huseyina Besok zniwelowali straty Prokomu do trzech punktów. Szybką kontrę wyprowadził Portorykańczyk, Dalmau i było 39:40. W 27. minucie pięć punktów z rzędu zdobył Dalmau i Prokom wyszedł na długo oczekiwane w hali Orbita prowadzenie 46:42. Dwie minuty później goście znowu wygrywali, lecz końcówka kwarty należała do sopocian, którzy wreszcie zaczęli dobrze grać, po trzech kwartach było 53:49 dla mistrza Polski. 17 punktów na swoim koncie miał Dlamau - bohater trzeciej ćwiartki. Prokom wygrał tą kwartę, aż 20:9!

W połowie ostatnich 10 minut meczu, wydawało się, że Prokom powrócił z “dalekiej podróży” i na dłużej utrzymać przewagę nad RheinEnergie, którzy opadli z sił, ale walczyli do końca. W 35. minucie wynik wynosił 60:57. Po trzech punktach doświadczonego Adama Wójcika, który wreszcie zagrał spotkanie na swoim, dobrym, przyzwoitym poziomie, było 63:57. 120 sekund przed końcem gospodarze nadal prowadzili (67:61), kontrolując przebieg gry na parkiecie. Na minutę przed końcem losy spotkania były już praktycznie rozstrzygnięte i kibice zgromadzeni w hali mogli świętować wykonanie planu, jakim było zwycięstwo w dzisiejszym starciu.

Ostatecznie gospodarze wygrali po słabym początku z RheinEnergie Kolonia 72:61. Najwięcej punktów dla sopocian zdobył „ojciec” zwycięstwa Adam Wójcik (22), a tuż za nim znalazł się Christian Dalmau z 17 punktami. W drużynie przeciwnej inny Polak, Marcin Gortat, zanotował kolejne dobre spotkanie w Eurolidze, notując double – double, czyli 12 punktów i 13 zbiórek. Teraz Prokom czeka spotkanie z Climimio, podczas którego muszą obronić 14 różnicę.

Prokom Trefl Sopot – RheinEnergie Kolonia 72:61
(11:19, 22:21, 20:9, 19:12)

Prokom: Wójcik 22, Dalmau 17, Besok 11, Slanina 11, Hukic 5, Atkins 4, Dylewicz 1;
RheinEnergie: Nadjfeji 16, McEloroy 14, Gortat 12, Mallet 11, Green 8.