Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21058 miejsce

Europa chce otworzyć dostęp do wyników badań naukowych. To sposób, by pobudzić innowacje

Unia Europejska zrobiła ważny krok. Do 2020 r. dostęp do wyników badań naukowych będzie bezpłatny. Chodzi o badania prowadzone przez instytucje publiczne i na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

 / Fot. Wesley Wilson/CC0Od 2020 r. otrzymamy darmowy dostęp do do wiedzy zdobytej przez naukowców różnych dziedzin. Unia Europejska zapewni bezpłatną możliwość korzystania z artykułów naukowych, które są owocem pracy publicznych placówek lub były prowadzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Techniczne szczegóły i sposoby realizacji tego planu nie są jeszcze znane - podaje Science Alert. Po co UE chce otworzyć dostęp do badań? Przede wszystkim, by pobudzić innowacje i wzrost gospodarczy.

"Czas na rozmowy o otwartym dostępie minął. Dzięki porozumieniu zaczynamy realizować go w praktyce" - powiedział Sander Dekker - duński minister edukacji, kultury i nauki. Przy czym trzeba pamiętać, ze zadanie nie będzie proste. Przede wszystkim ze względu na kwestię praw autorskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jakiś żart? Nowy rodzaj komunizmu "europejskiego"?

Dotychczas wmawiano mi, że osiągnięcia naukowe ludzkości były, są i zawsze będą dobrem wspólnym, a nie tylko tych co mają kasę... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.