Facebook Google+ Twitter

Europa chce otworzyć dostęp do wyników badań naukowych. To sposób, by pobudzić innowacje

Unia Europejska zrobiła ważny krok. Do 2020 r. dostęp do wyników badań naukowych będzie bezpłatny. Chodzi o badania prowadzone przez instytucje publiczne i na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

 / Fot. Wesley Wilson/CC0Od 2020 r. otrzymamy darmowy dostęp do do wiedzy zdobytej przez naukowców różnych dziedzin. Unia Europejska zapewni bezpłatną możliwość korzystania z artykułów naukowych, które są owocem pracy publicznych placówek lub były prowadzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Techniczne szczegóły i sposoby realizacji tego planu nie są jeszcze znane - podaje Science Alert. Po co UE chce otworzyć dostęp do badań? Przede wszystkim, by pobudzić innowacje i wzrost gospodarczy.

"Czas na rozmowy o otwartym dostępie minął. Dzięki porozumieniu zaczynamy realizować go w praktyce" - powiedział Sander Dekker - duński minister edukacji, kultury i nauki. Przy czym trzeba pamiętać, ze zadanie nie będzie proste. Przede wszystkim ze względu na kwestię praw autorskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jakiś żart? Nowy rodzaj komunizmu "europejskiego"?

Dotychczas wmawiano mi, że osiągnięcia naukowe ludzkości były, są i zawsze będą dobrem wspólnym, a nie tylko tych co mają kasę... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.