Facebook Google+ Twitter

Europa Clipper to już oficjalna nazwa misji NASA

Misja NASA dla zbadania warunków i możliwości zamieszkania na Europie, lodowym księżycu Jowisza, nosi teraz oficjalną nazwę: Europa Clipper.

Europa, księżyc (tzw. galileuszowy) Jowisza. / Fot. NASA/JPL-Caltech/SETI InstituteMisja NASA dla zbadania warunków i możliwości zamieszkania na Europie, lodowym księżycu Jowisza, nosi teraz oficjalną nazwę: Europa Clipper.

Mianem nawiązuje do wspaniałych szybkich żaglowców, które pływały na oceanach Ziemi w XIX stuleciu. Klipery wyróżniały się nowoczesną piękną i smukłą linią, trójmasztowce słynęły ze swej gracji i zwinności. Znakomicie radziły sobie z szybkim transportem herbaty i innych dóbr, poprzez wody Oceanu Atlantyckiego i dookoła całego świata.

Niejako nawiązując do prześwietnej tradycji tych żaglowców, statek kosmiczny Europa Clipper będzie przepływać w szybkim tempie obok Europy, dostarczając co dwa tygodnie wielu możliwości do przyjrzenia się obiektowi z bliska. Główny plan misji zakłada od 40 do 45 przelotów, podczas których sonda będzie obrazować lodową powierzchnię księżyca w wysokiej rozdzielczości oraz badać jego skład, wewnętrzne struktury i lodową pokrywę.

Europa od dawna stanowi priorytet dla eksploracji, ponieważ skrywa pod lodową skorupą ocean słonej wody w jej ciekłej postaci. Ostatecznym celem Europa Clipper jest ustalenie, czy Europa nadaje się do zamieszkania, mając na uwadze wszystkie trzy składniki niezbędne do życia: ciekłą wodę, substancje chemiczne i źródła energii wystarczające dla rozwoju biologii.

"Z każdym okrążeniem orbity, sonda spędza jedynie krótki czas w stawiającym wysokie wymagania promieniowaniu środowiska w pobliżu Europy. Napędza przeszłości, gromadzi ogromną ilość danych naukowych, a następnie wypływa stamtąd", powiedział Robert Pappalardo, naukowiec uczestniczący w projekcie Europa Clipper, przy ośrodku NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

Wcześniej, gdy misja była jeszcze w fazie konceptualizacji, zdarzało się czasami mówić nieformalnie o Europa Clipper, ale obecnie NASA przyjęła to miano jako pełnoprawną nazwę dla misji.

Właściwy początek misji jest planowany około roku 2020, z dotarciem do układu Jowisza po kilku latach podróży.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.