Facebook Google+ Twitter

Europa dla Tybetu. Czy zobaczymy polskich polityków?

26 maja odbędzie się w Wiedniu międzynarodowa akcja solidarnościowa z Tybetańczykami, w której weźmie udział Jego Świątobliwość Dalajlama. Do stolicy Austrii wybiera się także przewodniczący społeczności tybetańskiej w Polsce. Apeluje o zainteresowanie polskich polityków.

 / Fot. Plakat promocyjnyOprócz występów artystycznych, w programie akcji przewidziano m.in. przemówienia Jego Świętobliwości Dalajlamy, premiera Tybetu dr Lobsanga Sangaya oraz lokalnych i europejskich polityków.

Właśnie na ten ostatni punkt programu liczy Yeshi Losar, przewodniczący Społeczności Tybetańskiej w Polsce: - Szukam chętnego polskiego polityka do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym z Jego Świątobliwością Dalajlamą, mówi w rozmowie z W24. Dodaje, że rozmawiał z kilkoma biurami poselskimi, ale żaden polityk nie potwierdził udziału w wydarzeniu. Do stolicy Austrii wybierze się ok. 5 Tybetańczyków, aby reprezentować społeczność zamieszkującą Polskę.

Protest w Warszawie przeciwko wizycie premiera Chin / Fot. Fot. Katarzyna BańborSpodziewa się, że w przedsięwzięciu weźmie udział tysiące Tybetańczyków i europejskich działaczy na rzecz praw człowieka. Akcję solidarnościową organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szwajcarsko-Tybetańskich oraz Kongres Młodzieży Tybetańskich, Europa.

Od połowy XX w. Tybet stał się częścią Chińskiej Republiki Ludowej. W ojczyźnie Dalajlamy łamane są podstawowe prawa człowieka, a protesty Tybetańczyków są nazywane najbardziej przemilczanymi wydarzeniami. W Tybecie wciąż jest ok. 1000 więźniów politycznych, nie ma wolności słowa, religii, zgromadzeń. Nie istnieją wolne media, a zagraniczni dziennikarze nie mają tam prawa wstępu. Nie wolno także posiadać flagi narodowej ani zdjęcia Dalajlamy.

Od początku 2009 r. doszło do ok. 30 aktów samopodpaleń, w większości mnichów i mniszek. Były one spowodowane poczuciem bezsilności wobec chińskiej okupacji.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.