Facebook Google+ Twitter

Europa ma problemy z gazem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-07 11:33

Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Austria poinformowały rano o całkowitym braku dostaw rosyjskiego gazu. Najgorsza sytuacja panuje na Węgrzech i na Słowacji. Oba kraje wstrzymały dostawy gazu dla wielkich odbiorców przemysłowych. Także Gaz-System poinformował, że dzisiaj zostały całkowicie wstrzymane dostawy gazu przez Ukrainę do Polski.

Sztab kryzysowy powołany przez ministra węgierskiej gospodarki polecił wstrzymanie dostaw gazu do przedsiębiorstw przemysłowych, które zużywają ponad 2,5 tysiąca metrów sześciennych na godzinę. Na cztery godziny dziennie muszą wstrzymać produkcję mniejsze przedsiębiorstwa. Już dziś wszystkie elektrownie mają przejść na zasilanie olejem opałowym. Zostaną uruchomione rezerwy strategiczne. Rząd zapewnia, że nie ograniczy dostaw dla ludności.

Na Słowacji, która sprowadza z Rosji aż 98 procent potrzebnego jej gazu, obowiązuje stan wyjątkowy w gospodarce. Sztab kryzysowy powołany przez ministra gospodarki polecił wstrzymanie dostaw gazu dla przedsiębiorstw spalających ponad 60 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie. Zasoby strategiczne Słowacji nie są duże. Minister gospodarki Lubomir Jahnatek twierdzi, że przy niskich temperaturach rezerwy wystarczą jedynie na 10 dni. Ograniczenia dostaw gazu nie wprowadzono na razie dla odbiorców indywidualnych.

Z brakiem dostaw rosyjskiego gazu zmagają się również Czechy. Największy importer gazu spółka RWE Transgaz pobiera gaz z podziemnych zbiorników. Zwiększono dostawy gazu z Norwegii. W czeskich magazynach znajdują się 2 miliardy metrów sześciennych gazu, co powinno pozwolić na przetrwanie 40 dni.

Rosyjskiego gazu nie ma także Austria. Koncern OMV przeszedł na zaopatrzenie z magazynów EconGaz - filli OMV.

W Polsce sytuacja jest cały czas monitorowana, a w związku ograniczeniem dostaw, więcej gazu jest pobierane z podziemnych magazynów. Jeszcze nie podjęto decyzji co do ograniczenia dostaw dla odbiorców przemysłowych. Będzie to możliwe odpiero po opublikowaniu rządowego rozporządzenia w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.