Facebook Google+ Twitter

Europa ma traktat lizboński

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-01 09:46

O północy wszedł w życie traktat lizboński podpisany 13 grudnia 2007 roku. Ma on między innymi uprościć podejmowanie decyzji w Unii Europejskiej, gdyż ogranicza państwom członkowskim możliwości blokowania decyzji i stosowanie weta.

Zasada jednomyślności będzie tylko obowiązywać w takich dziedzinach jak polityka zagraniczna, obronna, podatkowa, w sprawach rozszerzenia Unii, czy w kwestiach socjalnych. Tam gdzie decyzje podejmowane będą większością głosów, też nastąpi zmiana, dla nas kluczowa. Od 2017 roku Polska straci siłę głosu, którą dawał jej traktat z Nicei. Zacznie bowiem obowiązywać wyłącznie system podwójnej większości, który faworyzuje największe państwa.

Urzędowanie rozpoczynają dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej, którym został wybrany premier Belgii Herman Van Rompuy, a także szefa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. To dwa nowe stanowiska w Unii Europejskiej.

Większość zapisów zostało przeniesionych do nowego traktatu z europejskiej konstytucji, odrzuconej 4 lata temu przez Francuzów i Holendrów. Wraz z wejściem w życie dokumentu z Lizbony kończą się trwające prawie 7 lat dyskusje o reformach wewnętrznych Unii.

Oficjalna ceremonia w związku z wejściem w życie traktatu lizbońskiego odbędzie się w portugalskiej stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.