Facebook Google+ Twitter

Europa obchodzi Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci

Europa i Świat obchodzi dziś Dzień przeciwko Karze Śmierci. W oświadczeniu wygłoszonym z tej okazji przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering stwierdził, że kara śmierci stanowi ciężkie naruszenie praw człowieka.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering (L) i Rosen Markow z bułgarskiego stowarzyszenia (P) trzymają koszulki z napisem "Sprawiedliwość dla naszych medyków w Libii" podczas spotkania w Brukseli z bułgarskimi pielęgniarkami i palestyńskim lekarzem, którzy spędzili 8 lat w libijskim więzieniu. / Fot. PAP/EPA/ERIC VIDALPrzewodniczący wyraził radość, że gośćmi Parlamentu mogły być w tym dniu bułgarskie pielęgniarki oraz dwaj lekarze skazani przez sąd w Libii na karę śmierci za rzekome zarażenie wirusem HIV dzieci w szpitalu w Bengazi.

Kara śmierci to ciężkie naruszenie praw człowieka, a przede wszystkim podstawowego prawa do życia" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering. – W imieniu Parlamentu Europejskiego chciałbym zapewnić o naszej silnej determinacji w walce przeciwko karze śmierci – stwierdził przewodniczący i podkreślił, że UE przykłada wielką wagę do tej kwestii w relacjach z sąsiadami i partnerami na całym świecie.

Hans-Gert Pöttering podziękował tym państwom, które niedawno zlikwidowały u siebie karę śmierci, w szczególności Rwandzie. – Przykład ten pokazuje, że nawet państwa, których obywatele doświadczyli najstraszliwszych zbrodni są w stanie zrezygnować z kary śmierci jako środka wymiaru sprawiedliwości" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczący wyraził nadzieję, że kolejną okazją do likwidacji kary śmierci na świecie będą przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Pekinie. – Stwarzają one okazję do przełamania muru milczenia, jakim otaczają Chiny wykonywanie kary śmierci – powiedział Hans-Gert Pöttering.

Przewodniczący Pöttering przypomniał, że sprzeciw wobec kary śmierci znalazł swój wyraz także w treści Karty Praw Podstawowych. "Gdy tylko Karta w ramach traktatu reformującego stanie się wiążącą podstawą prawną, będziemy mogli stwierdzić, że kara śmierci na terenie Unii Europejskiej została zlikwidowana na wszystkich szczeblach"."Cieszę się i jestem wdzięczny, że żadne państwo Unii Europejskiej nie przeciwstawiło się likwidacji w Karcie kary śmierci i że nikt poważnie nie rozważał ponownego wprowadzenia kary śmierci" - stwierdził Hans-Gert Pöttering.

Specjalnymi gośćmi Parlamentu było pięć bułgarskich pielęgniarek i dwaj lekarze, którzy spędzili ponad osiem lat w libijskim więzieniu oczekując na wykonanie wyroku śmierci. Libijskie władze zarzuciły im celowe zakażenie dzieci wirusem HIV. Dzięki mediacji UE wyszli w tym roku na wolność, a w lipcu wszyscy zostali ułaskawieni
przez Prezydenta Bułgarii.


Jest to komunikat polskiej sekcji prasowej Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.