Facebook Google+ Twitter

Europa pozytywnie o likwidacji Guantanamo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-21 18:01

Komisja Europejska jest zadowolona z decyzji amerykańskiego prezydenta, który wstrzymał procesy więźniów w bazie Guantanamo na Kubie. Podobną opinię wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Amerykański prezydent zamyka "smutny rozdział więzienia Guantanamo" - napisał w oświadczeniu unijny komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne. Jacques Barrot dodał, że w państwie prawa każda osoba powinna mieć możliwość obrony. - Wierzę, że sytuacja więźniów Guantanamo zostanie szybko wyjaśniona. Oni muszą być poddani sprawiedliwej procedurze prawnej - podkreślił unijny komisarz.

Jacques Barrot ma wkrótce polecieć do Waszyngtonu, gdzie z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji będzie rozmawiał o bazie na Kubie. Bruksela nie chce się jednak wypowiadać na temat tego, czy kraje członkowskie powinny przyjąć więźniów z Guantanamo, gdyby zapadła decyzja o zamknięciu bazy. Barack Obama mówił w kampanii wyborczej, że będzie chciał zamknąć więzienie, ale później przyznał, że sprawa jest skomplikowana.

Komisja Europejska podkreśla, że decyzja w sprawie ewentualnego przyjęcia więźniów leży w gestii krajów członkowskich. A w tej sprawie państwa Unii są podzielone.

Również Angela Merkel popiera plany nowego amerykańskiego prezydenta, by zamknąć wojskowe więzienie Guantanamo na Kubie. Niemiecka kanclerz jednak uważa, że w kwestii przyjmowania więźniów, należy poczekać na dalsze decyzje Baracka Obamy.

"Wielka koalicja" w Berlinie spiera się, czy Niemcy powinny przyjąć podejrzanych o terroryzm więźniów u siebie. Chadecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Scheuble skrytykował socjaldemokratycznego szefa dyplomacji. Frank-Walter Steinmeiera zaoferował bowiem niedawno w liście do Obamy przyjęcie przez Niemców więźniów z Guantanamo.

Frank-Walter Scheuble uważa natomiast, że Amerykanie powinni sami ponosić konsekwencje więzienia osób podejrzanych o terroryzm. Jeżeli nie ma podstaw do ich dalszego przetrzymywania, to - jego zdaniem - powinni zostać zwolnieni.

Tymczasem, niemieccy socjaldemokraci chcieliby ułatwić Amerykanom decyzję zamknięcia Guantanamo oferując im przejęcie części więźniów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.