Facebook Google+ Twitter

Europa w kleszczach kryzysu. Światowa gospodarka zagrożona?

Przed trzema laty słyszeliśmy prognozy ekspertów, że kryzys światowy będzie miał swoją drugą odsłonę, być może groźniejszą w skutkach niż pierwsza. Prognoza ta zaczyna się sprawdzać. Kryzys narasta w Europie i zagraża gospodarce światowej.Europa tkwi w kleszczach kryzysu, który w tym roku nasila się i nikt nie wie, kiedy odpuści. Szczególnie odczuwają jego skutki takie kraje, jak: Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy. Doskwiera też dość znacznie Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i zaczyna docierać do Niemiec. Przez Europę ciągle nie najlepsza sytuacja w gospodarce USA. W obliczu narastania kryzysu w Europie - zagrożona stała się gospodarka światowa.

Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Christine Lagarde ocenia, że osłabienie zaufania widoczne w światowej gospodarce to efekt wątpliwości, czy "europejscy i amerykańscy przywódcy są w stanie zmierzyć się z kryzysem". Na konferencji prasowej w Waszyngtonie, Christine Lagarde podkreśliła we środę 1 sierpnia, że poza ogarniętą kryzysem zadłużenia - strefą euro - problem stanowią również Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie "grozi impas budżetowy w razie braku porozumienia z Kongresem do końca roku" 2012.

Szefowa MFW, Christine Lagarde powiedziała, że rodzą się ważne pytania odnośnie do "ekonomicznej przyszłości Stanów Zjednoczonych". Dodała jednocześnie, że są poważne wątpliwości co do tego, czy "europejscy przywódcy wdrożą decyzje", do których się wcześniej zobowiązali – pisze serwis http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;zagrozona;nie;tylko;europa;ma;problem,139,0,1135499.html.

Pani Lagarde wyraziła również opinię, że Europejski Bank Centralny (EBC) powinien jak najszybciej podjąć dalsze kroki w kierunku skutecznej stabilizacji strefy euro. Wyjaśniła, że podjęcie przez polityków europejskich bardziej agresywnych kroków, umożliwia panująca niska inflacja. Christine Lagarde wyraziła swoje opinie na dzień przed ogłoszeniem decyzji EBC w sprawie stóp procentowych.

Szefowa MFW oświadczyła również, że ma nadzieję, iż "dochodzenia w sprawie manipulowania stopą kredytu międzybankowego Libor, doprowadzą do lepszej regulacji sektora finansowego". Jednocześnie podkreśliła, że w okresie ponad trzech lat od czasu podjęcia zwiększonych wysiłków na rzecz zreformowania systemu regulacji finansowych w Europie, reforma wciąż nie została ukończona i jest daleko od tego celu.

Tymczasem USA boją się panicznie europejskiego kryzysu. Czołowi przywódcy Stanów Zjednoczonych wielokrotnie wzywali europejskich przywódców do wdrożenia decyzji ratujących strefę euro i kraje szczególnie zagrożone skutkami kryzysu, w tym Grecję i Hiszpanię. To nie wszystko. Kryzys w strefie euro poważnie zagraża także gospodarce Chin. Tak oceniają eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.