Facebook Google+ Twitter

Europa w niemieckiej myśli politycznej - debata w FWPN

16 stycznia 2014 r. w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyła się moderowana przez Dyrektora Fundacji Corneliusa Ochmanna debata na temat Europy w niemieckiej myśli politycznej. Debata połączona była z prezentacją książki.

Uczestnicy debaty: Redaktor Adam Krzemiński, Dyrektor Fundacji Wspólpracy Polso -Niemieckiej i prof. Leszek Żyliński / Fot. Krystyna Krzekotowska16 stycznia 2014 r. w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyła się moderowana przez Dyrektora Fundacji Pana Corneliusa Ochmanna debata na temat Europy w niemieckiej myśli politycznej. Debata połączona była z prezentacją książki prof. Leszka Żylińskiego pt. „Europa w niemieckiej myśli XIX – XXI wieku”. Prof. Leszek Żyliński jest kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury XIX i XX wieku Katedry Filologii Germańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz członkiem Kapituły Nagrody Literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego miast Torunia i Getyngi, Niemieckiej Akademii Języka i Literatury oraz licznych stowarzyszeń naukowych.

W debacie oprócz prof. L. Żylińskiego uczestniczył Adam Krzemiński z tygodnika POLITYKA.

AUTOR książki w wystąpieniu wprowadzającym do debaty przedstawił na tle historycznym rozwój myśli europejskiej, wskazując także na wypaczenia w odwoływaniu się do pojęcia Europy. Wskazał na poszukiwania Europy po doświadczeniach nazizmu oraz na nowe wyzwania związane z projektem europejskim po 1989 r. z uwzględnieniem m. In. poglądów przedstawionych na Uniwersytecie Humbolta w maju 2000 r. przez Joschka Fischera Ministra Sprawa Zagranicznych Niemiec. Podkreślił on, że wartość integracji Europejskiej wzrosła po decyzji o rozszerzeniu UE na państwa dotychczas wykluczone i i poszkodowane przez powojenny podział kontynentu.

Miałam przyjemność być obecna na tym przemówieniu jak Radca Ambasady polskiej w Berlinie i było mi szczególnie miło usłyszeć tak wiele pozytywnych wypowiedzi skierowanych na ręce prof. Bronisława Geremka, polskiego historyka, ministra spraw zagranicznych w latach 1997–2000, przewodniczącego Unii Wolności w latach 2000–2001, posłał na Sejm X, I, II i III kadencji (od 2004 do śmierci prof. Geremek był posłem do Parlamentu Europejskiego).
Joschka Fischer stwierdził nawet, że gdyby w Niemczech byli tacy profesorowie jak Bronisław Geremek, to na pewno dokończyłby swoje przerwane studia, co spotkało się w wielkim aplauzem.

Redaktor Polityki Adam Krzemiński zachęcił do lektury wartościowej książki prof. Leszka Zylińskiego, dodając, że pojawia się ostatnio tendencja do odchodzenia od europeizacji. U podstaw związanego z tym sceptycyzmu leży kryzys gospodarczy.
Dotychczas Niemcy stanowiły opokę dla zjednoczenia Europy jako sojusz dwóch przegranych państw Niemiec i Francji dla zrównoważenia wpływów Anglii i Stanów Zjednoczonych.
Po zjednoczeniu Niemiec i zjednoczeniu walutowym obok myślicieli popierających idee zjednoczeniową, pojawia się druga grupa myślicieli, którzy uznają, że jest ideologia zwietrzała.
Sercem i jądrem zjednoczonej Europy stają się stosunki polsko niemieckie. Polska, której przez tak długi okres rozbiorów nie było, znalazła się w zupełnie nowej sytuacji.

W debacie nawiązano do wspólnej dla naszych sąsiedzkich stosunków idei państwa prawa, która może być nadal pożyteczna. Przytoczono przykład polsko-niemieckiej współpracy prawników (dr Krystyna Krzekotowska) oraz wzrost znaczenia znajomości języka polskiego (Red. Daniel Luliński).
Dyskusje europejskie są błahe i brak jest posłów w Parlamencie Europejskim którzy mieliby wizję europejską.
Pojawiło się też pytanie dlaczego nie został reaktywowany Związek Polaków w Niemczech i nie nastąpił zwrot Związku, skonfiskowanego przez Hitlera.
Krytycznie oceniono politykę Jugendamtów w stosunku do dzieci polskich urodzonych w Niemczech oraz brak uznania mniejszości polskiej w Niemczech.

Adam Krzemiński przypomniał, że nacjonalizmy nadal funkcjonują, lecz procesy demontażu tradycyjnego nacjonalizmu są nadal głębokie. Słyszy się też pogląd że sprawa Europy nie jest istotna lecz decyduje interes poszczególnych grup np. praca dla młodych.

Nawiązywano do wielu form współpracy polsko-niemieckiej, która w ostatnim okresie „siadła”. Kształt zjednoczonej Europy nie jest dany raz na zawsze i potrzebne są inicjatywy społeczne, które przyczyniać się będą do wdrożenia myśli i koncepcji integracji europejskiej.

Taka formą jest np. przygotowywana wspólnie z Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniem Prawników na Uczelni Łazarskiego międzynarodowa konferencja na temat: "Mieszkalnictwo w Polsce i w Unii Europejskiej", która odbedzie się 20 marca 2014 r.(godz. 11.30) w Auli Uczelni Łazarskiego im. prof. Wiesława Chrzanowskiego.

Wielu uczestników dzisiejszej debaty wyraziło gotowość kontynuowania dyskusji europejskiej na gruncie rozwiązywania problemów praktycznych.
dr Krystyna Krzekotowska
Wykładowca Uczelni Łazarskiego
Wiceprezes Stowarzyszenia Integracji Europejskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.