Facebook Google+ Twitter

"Europa walczy 1939-1945". O książce Normana Daviesa

Powszechnie znany na świecie autor, Norman Davies, w książce „Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo" podjął próbę zweryfikowania wielu mitów oraz poglądów dotyczących II wojny światowej.

Każda ze stron uczestniczących w konflikcie napisała i utrwaliła swoją wersję historii. Państwa, biorące udział w tej wojnie, wychwalają własne zasługi, często pomijając sprawy dla siebie niewygodne. Przez takie podejście obraz wojny jest często bardzo wypaczony. Autor w swoim rewizjonizmie wydaje się niestrudzony. Stara się w swojej książce nakreślić jak najbardziej prawdziwy i obiektywny obraz II wojny światowej.

Książka skupia się na głównych uczestnikach konfliktu: Rzeszy Niemieckiej, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckim oraz Stanach Zjednoczonych. Próbuje wyjaśnić wiele faktów, nad którymi przeszliśmy do porządku dziennego, które po chwili zastanowienia wcale nie są takie oczywiste. Dlaczego Związek Radziecki, który wraz z Niemcami rozpoczął II wojnę światową, został włączony do koalicji państw walczących z faszyzmem? Dlaczego Stany Zjednoczone włączyły się do walki w Europie? Dlaczego nastąpił upadek znaczenia Wielkiej Brytanii? Jakie były konsekwencje układania się ze Stalinem? Gdzie toczyły się największe bitwy tej wojny? Zdaniem Normana Daviesa, dopiero, gdy będziemy znać możliwie bezstronną wersję historii, będziemy w stanie zagłębić się w jej szczegóły.

Działania wojenne w Europie wydają się być przedstawione jak najbardziej obiektywnie. W książce nie znajdziemy szczegółowych opisów działań wojennych, losów oddziałów czy dowódców. Nie znajdziemy tu również podziału na „my” oraz „oni”, „dobrych” i „złych”, co bardzo przybliża czytelnikowi rzeczywisty obraz wojny. Na główny plan wysuwają się losy i doświadczenia ludności cywilnej oraz żołnierzy. Przedstawione jest codzienne życie wrogów oraz ludności państw okupowanych. Autor pisze jednocześnie o obozach koncentracyjnych oraz gułagach, gdy mówi o gwałtach i mordach nie pomija żadnej ze stron, która się ich dopuszczała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.