Facebook Google+ Twitter

Europarlament od podstaw

Akcja informacyjna "Moje wybory" nabiera tempa. Dziś proponuję tekst wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z Parlamentem. Informuję również, że patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski.

 / Fot. Serwis prasowy PEW europarlamencie kadencji 2004-2009 zasiada 785 posłów z 27 krajów. Przedstawiciele wybrani w powszechnych wyborach krajowych zajmują miejsce nie według narodowości czy przynależności partyjnej, lecz według grup parlamentarnych, zwanych frakcjami. Obecnie posłowie zrzeszają się w 7 frakcjach, choć liczba ta nie jest stała, bowiem w każdej chwili może powstać nowa. Musi zostać jednak spełniony warunek: nową frakcję może założyć co najmniej 25 posłów z 7 różnych państw. Tyleż samo posłów jest wymaganych dla utrzymania istnienia frakcji.

Pluralizm partyjny to niewątpliwie zjawisko pozytywne. Jednak tak naprawdę w politycznych rozgrywkach biorą udział 3 największe frakcje:

- Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) EPL-ED - 288 posłów
- Grupa Socjalistyczna PES - 217 posłów
- Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE - 100 posłów


Pozostałe partie, skupiające posłów o poglądach nieraz bardzo skrajnych, właściwie jako ciała kolegialne nie liczą się przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Przykładem decyzji podjętej na postawie porozumienia dwóch głównych graczy - EPL-ED i PES - był wybór przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Przed głosowanie frakcje zadecydowały, komu zostanie powierzone stanowisko. W ramach kompromisu przez 2,5 roku (2004-2007) funkcję pełnił socjalista Josep Borrell Fontelles, po czym jego miejsce zajął, zgodnie z umową, chadek Hans-Gert Poettering (2007-2009).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Polsce wciąż za mało wiemy o strukturach UE. A przecież edukacja w tym zakresie z czasem stanie się absolutnie konieczna i najlepiej jeśli zostanie nią objętych jak najwięcej naszych rodaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Szacunek dla autora za ważny wkład w europejską edukację społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobry edukacyjny materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.