Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10496 miejsce

European Citizen Today w Ostrowcu Świętokrzyskim

Po kilku spotkaniach partnerów uczestniczących w projekcie Grundtvig w różnych państwach europejskich przyszedł czas na spotkanie w Polsce. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA.

Uczestnicy projektu podczas wizyty w Rezerwacie Krzemionki. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSATo właśnie Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA zorganizowało w dniach 19 - 21 maja 2015 roku spotkanie robocze w Polsce projektu "European Citizen Today" - w ramach programu "Uczenie się przez całe życie", wchodzących w skład Projektów Partnerskich Grundtviga. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechali partnerzy z Cypru, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii.
- Głównym elementem tego typu spotkań jest podsumowanie dotychczasowej działalności w poszczególnych krajach oraz przedstawienie planów na najbliższy okres trwania projektu – powiedział Robert Rogala, członek zarządu Stowarzyszenia SZANSA – Tym razem to spotkanie było trochę inne, ponieważ te najbliższe plany to utworzenie raportu końcowego projektu, który musi brzmieć tak samo we wszystkich krajach. Program zajęć był bardzo bogaty, obejmował m. in. warsztaty komputerowe, językowe (język angielski i niemiecki), artystyczne, fotograficzne, kulturalne, sportowe, muzyczne. Uczestnicy projektu w ramach działań ekologicznych mieli okazję nauczyć się segregowania odpadów, zaś podczas warsztatów bezpieczeństwa w ruchu drogowym poznali znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. W ramach warsztatów obywatelskich zachęcano ich do udziału w wyborach. Projekt był także okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce i na świecie, m. in. Cypru, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii.

Spotkanie uczestników Grundtviga ze Starostą Ostrowieckim, Zbigniewem Dudą (w środku). / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA19 maja 2015 roku uczestnicy projektu spotkali się w siedzibie w Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim ze Starostą Ostrowieckim, Zbigniewem Dudą, który po oficjalnym spotkaniu wręczył gościom upominki, m.in filiżankę z Porcelany Ćmielowskiej, która jest znana i ceniona na całym świecie i jest jedną z wizytówek Powiatu Ostrowieckiego. Następnie w sali obrad odbyła się prezentacja dokonań partnerów w ramach projektu. Opracowano również wspólne stanowisko w sprawie raportu końcowego. Następnie uczestnicy projektu przeszli do Urzędu Miasta, gdzie również otrzymali upominki z Porcelany Ćmielowskiej.

Kolejnym elementem było zwiedzanie siedziby Stowarzyszenia SZANSA, gdzie partnerzy osobiście mogli zobaczyć efekty pracy z osobami niepełnosprawnymi. Przysłowiową wisienką na torcie był obiad w siedzibie Stowarzyszenia SZANSA, który został przygotowany w ramach warsztatów kulinarnych, do którego uczestnicy przygotowywali się od zeszłego roku (m.in. kwasili ogórki, kisili kapustę).Podczas spotkania było wiele okazji do nieoficjalnej współpracy. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA

Wieczorem uczestnicy projektu Grundtvig uczestniczyli w koncercie chóru "Cantate Domino" pod dyrekcją Andrzeja Budzyńskiego, który odbył się w Sanktuarium matki Bożej Saletyńskiej na Piaskach w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem wykonanych utworów - mówi Remigiusz Woźniak ze Stowarzyszenia SZANSA. - Jak się okazało to nie był jedynym muzyczny akcent, ponieważ podczas uroczystego wręczania certyfikatów uczestnictwa w spotkaniu, jeden z partnerów z Portugalii wykonał utwór z gatunku fado, czyli melancholijnych pieśni, nazywanych czasami portugalskim bluesem.Uczestnicy projektu Grundtviga z chórem Cantate Domino. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA

Bardzo ważnym elementem takich spotkań roboczych jest program turystyczny, podczas którego każdy z partnerów zapoznaje swoich przyjaciół z projektu z najpiękniejszymi miejscami swojego regionu. Podczas wizyty w Polsce zagraniczni goście zwiedzili m.in. Rezerwat Krzemionki, Bałtów, Święty Krzyż, Osadę Średniowieczną w Starej Hucie, Muzeum Skamieniałości w Świętej Katarzynie i Aleję Miniatur w Krajnie. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich partnerów była... papierowa kronika z działań realizacji projektu przez polskiego partnera.

Organizatorzy bardzo dziękują za bezinteresowną pomoc Pawłowi Kapturowi ze Szkoły Językowej „Guliwer”, koordynatorowi Grundtviga w województwie świętokrzyskim, Zdzisławowi Kluskowi, księdzu prałatowi Zbigniewowi Wiatrkowi, dyrygentowi Andrzejowi Budzyńskiemu oraz wszystkim artystom z chóru "Cantate Domino".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.