Facebook Google+ Twitter

European Rover Challenge 2015

European Rover Challenge to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie, składające się z zawodów robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów oraz pokazów naukowo-technologicznych i spotkań z ekspertami.

ERC 2015 odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r.

• Zawody łazików marsjańskich:

Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby, naprawach serwisowych czy dostarczeniu pakietu medycznego rannemu astronaucie. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17.
W zawodach weźmie udział 27 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii. Polskę reprezentować będzie 13 zespołów.

• Pokazy:

Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję.
W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robo tyczne, prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie., itd.
Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji znajdują się na stronie: roverchallenge.eu/atrakcje/

• Spotkania z gośćmi specjalnymi

Harrison Schmitt
Harrison „Jack” Schmitt, dwunasty i ostatni człowiek na Księżycu, emerytowany geolog, profesor uniwersytecki, senator amerykański i były astronautą NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17 - ostatniej załogowej wyprawie na Księżyc. W 1972 r. spędził 3 dni na powierzchni Srebrnego Globu. Podczas 22 godzin spacerów udało mu się zebrać 110 kg próbek skał i gleby. Przejechał również 36 kilometrów pojazdem księżycowym. Schmitt jest pierwszym - i jak dotąd jedynym- zawodowym naukowcem, który znalazł się poza ziemską orbitą. Zanim sam poleciał w kosmos, szkolił innych

Andy Weir
W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.


Materiały zdjęciowe ilustrujące wydarzenie: https://www.dropbox.com/sh/zmbcpq9v2vnmm8i/AAAyaNUXcwtHZ-OF0MrqvUA4a?dl=0

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: kosmos erc


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.