Facebook Google+ Twitter

Europeana - biblioteka na skalę europejską

Już wkrótce rusza wersja testowa największej biblioteki internetowej - Europeany. Każdy użytkownik internetu otrzyma darmowy dostęp do ponad 2 milionów książek, filmów, zdjęć, obrazów, map i manuskryptów zgromadzonych w jednym miejscu.

Strona startowa Europeany / Fot. http://www.flickr.com/photos/gwire/3045636287/Głównym założeniem Europeany jest swobodny dostęp do zbiorów europejskich muzeów, bibliotek i archiwów. Koniec z męczącymi podróżami za granicę i przerzucaniem setek stron w poszukiwaniu interesujących nas informacji – już wkrótce wystarczy kilka „kliknięć” myszką, by przejrzeć zbiory hiszpańskiego muzeum czy szwajcarskiego archiwum. - Europejska Biblioteka Elektroniczna będzie umożliwiać ludziom łatwy i szybki dostęp do europejskiej literatury i sztuki – czy to w ich własnym kraju, czy za granicą. Umożliwi to np. studentowi z Czech przeglądanie zbiorów British Library bez odbywania podróży do Londynu, a irlandzkiemu miłośnikowi sztuki - zbliżenie się do Mona Lisy bez stania w kolejce w Luwrze - mówi o projekcie komisarz europejski Viviane Reding.

W tym celu Komisja Europejska ds. Społeczeństwa Internetowego i Mediów od lipca 2007 roku systematycznie gromadzi materiały. Niestety, mimo iż biblioteki europejskie posiadają w swych zbiorach w sumie ponad 2.5 biliona książek, tylko 1 proc. z nich jest w formie elektronicznej. Komisja, chcąc usprawnić digitalizację dóbr kultury, zapewni państwom Unii w latach 2009-2010 dofinansowanie w wysokości 120 mln euro, jednakże jest to kropla w morzu potrzeb. Wprowadzenie do bazy internetowej 5 milionów książek pociąga za sobą koszt rzędu co najmniej 225 mln euro...

W związku z wysokimi kosztami Komisja Europejska będzie nawoływać kraje członkowskie do wydzielenia konkretnych sum w budżecie na rzecz prac nad biblioteką, jak również szukać partnerów wśród instytucji kulturalnych, także tych prywatnych. - Chociaż kraje członkowskie podjęły znaczne wysiłki w celu udostępnienia dóbr kultury w Internecie, to aby przyspieszyć ten proces potrzebujemy większego wkładu instytucji państwowych i prywatnych - komentuje Viviane Reding.

Wersja testowa biblioteki na stronie www.europeana.eu pierwsze uruchomienie ma już za sobą 20 listopada. Niestety możemy je nazwać falstartem – odwiedziny 10 mln osób w jednej chwili przeciążyły serwer, powodując jego blokadę. Miejmy nadzieję, że twórcy szybko uporają się z problemami technicznymi, gdyż projekt nawet w wersji beta zapowiada się naprawdę interesująco.

Wśród 2 mln zgromadzonych obiektów w bibliotece znajdą się m. in. obrazy Picassa, dzieła Mozarta, Beethovena i Chopina, filmy, dokumentujące najważniejsze wydarzenia XX wieku, a także takie ciekawostki jak nagrania 500 języków i dialektów ze zbiorów British Library, ludowe piosenki ze Słowenii z lat 1920-50, czy kolekcje fińskich reklam i plakatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No cóż, wersja beta ma to do siebie, że nie jest doskonała. Zapewne niedługo się wszystko uspokoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł ciekawy, pozostaje czekać, aż dopracują uszczerbki techniczne :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dzisiaj to samo na nowej stronie Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko korzystanie z tej europeskiej e-biblioteki obecnie jest niemalże niemożliwe. To jak jak z NK na początku, bez przerwy są przeciążone serwery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.