Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

324 miejsce

Europeistyka - kierunek bez przyszłości czy wręcz przeciwnie?

Współautorzy: Kacper Tomporowski

Wiele osób sądzi, że europeistyka jest kierunkiem bez przyszłości, który produkuje bezrobotnych. Mimo powszechnie znanej opinii o tych studiach, nadal niewiele o nich wiadomo, a brak wiedzy na ten temat jest przyczyną fali krytyki.

 / Fot. Archiwum PolskapresseWiele osób, przed pójściem na studia, ma pewne obawy, jak będzie po nich wyglądała ich przyszłość. Wybór kierunku studiów to w dzisiejszych czasach sprawa niełatwa. Mówi się, że dla ludzi po studiach humanistycznych nie ma pracy, bo rynek jest nimi nasycony, a potrzeba techników, informatyków, ekspertów w dziedzinach ścisłych. Co więc ma zrobić biedny żak, którego zainteresowania idą w kierunku literatury, historii i sztuki, a nie matematyki czy chemii? Ma wybrać matmę, bo tak woli rynek? Jako studentka europeistyki muszę przyznać, że mimo częstych pytań: "Czego Ty się tam w ogóle nauczysz?" i "Naprawdę marzy Ci się praca przy kasie?", nie zamieniłabym tego kierunku na inny. Dziś chciałabym choć trochę przybliżyć Wam europeistykę, jeden z najbardziej krytykowanych kierunków na polskich uczelniach.

Stereotypy

Faktów i mitów na temat europeistyki i kierunków jej podobnych, jest bez liku. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie są to łatwe studia. Wydawać by się mogło, że uczy się tam tylko historii Europy i... to by właściwie było na tyle. Wcale nie! Uczymy się tam, w bardzo szerokim ujęciu, o wszystkim, co się dzieje na świecie i o tym, jaki wpływ miały na to wydarzenia z przeszłości. Można śmiało powiedzieć, że europeistyka walczy z ignorancją - trzeba być na bieżąco z najświeższymi informacjami. Nie da się zrozumieć w pełni współczesności bez wiedzy historycznej.

Potrzebujecie potwierdzenia? Prawo rzymskie. Bez zrozumienia tego przedmiotu nie podołamy z prawem prywatnym i publicznym, a znajomość dwóch ostatnich naprawdę przydaje się w życiu. Tego, jak potrzebna jest wiedza z zakresu prawa, chyba nie trzeba udowadniać, korzystamy z niej właściwie każdego dnia.

Geografia polityczna? Jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Połączenie historii świata ze stosunkami gospodarczymi, ekonomią, a także doskonała znajomość map. Ta wiedza jest ważna nie tylko dla europeistów, ale też dla firm zajmujących się importem i eksportem.

Jeśli komuś wydaje się, że idąc na te studia (pozornie humanistyczne), rozstanie się z matematyką, to się myli. Zaskoczą go mikro- i makroekonomia, a także logika. Czekałeś tylko na to, aż skończysz liceum i uciekniesz od przedmiotów ścisłych? Niestety, nic z tych rzeczy. Międzynarodowe rynki finansowe i stosunki gospodarcze sprawią, że powrócisz do statystyk i obliczeń.

Nie udawajmy też, że wiedza o Unii Europejskiej jest nam niepotrzebna. Żyjemy w kraju, który jest w Unii, a co za tym idzie, jej decyzje wpływają bezpośrednio na nasze życie. Lepiej wiedzieć, co i jak na nas oddziałuje, a także jak można to zmienić. Jakie możliwości daje nam UE, a czego robić nie możemy.

Europeistyka uwrażliwia też na problemy społeczne. Dowiemy się jak funkcjonuje społeczeństwo, nauczymy podstaw socjologii, politologii, poznamy światowe systemy polityczne.

Praktyki i staże

Zbliża się czas odbycia praktyk, a Ty nie wiesz, gdzie się udać? Redakcje, banki i różne instytucje państwowe pozwolą wyrobić odpowiednią liczbę godzin, a jeśli się sprawdzisz, masz szansę zostać tam na stałe. Studiowanie europeistyki jest szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego w instytucjach państwowych w Polsce, jak i za granicą. Studenci tego kierunku są szczególnie chętnie przyjmowani do takich placówek, ponieważ posiadają odpowiednią wiedzę na temat państw europejskich, prawa, ekonomii i problemów społecznych.

Dobrym pomysłem na zorganizowanie sobie praktyk czy też stażu, jest wysłanie zgłoszeń nie tylko do instytucji państwowych, ale również firm, osób prywatnych i fundacji. Ciekawym wyborem jest Fundacja Konrada Adenauera. Zajmuje się kształceniem politycznym, popieraniem wysiłków na rzecz jedności Europy, a przede wszystkim pomocą w demokratycznych i rynkowych przemianach krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Oferta skierowana jest do studentów, którzy znają język niemiecki w bardzo dobrym stopniu. Doświadczenie wyniesione z takiego miejsca na pewno przyda się w przyszłej karierze zawodowej.

Co po studiach?


„Co Ty po tym będziesz robiła?” – podstawowe pytanie na wiadomość o tym, że studiuję europeistykę. Prawda jest taka, że można robić wszystko, a można też nie robić nic – jak po każdych studiach na świecie. Europeistyka ma to do siebie, że kształci studentów na wielu płaszczyznach. Tylko od nas zależy czy do nauki będziemy się przykładać czy nie, czy staniemy się specami w określonej dziedzinie czy nie. To nieprawda, że humaniści mają mniejsze szanse na pracę. Słaby humanista na pewno, ale fachowców rynek wchłonie w sekundę. Poza tym, fakt, że nie przepadamy z matematyką nie czyni z nas od razu humanistów, a chyba taki podział stosuje większość ludzi.

Często podejmowanym tematem jest problem pracy po studiach tego typu. A miejsc, w których można potem pracować, jest mnóstwo, jeśli oczywiście chcemy się uczyć. Uniwersytet Warszawski oferuje studentom pracę w wielu miejscach, europeiści mają szansę wyjazdu do Brukseli i spróbowania swoich sił w szeregach UE.

Wiedza zdobyta na tym kierunku daje doskonałe podstawy głównie pod pracę w dziennikarstwie. Ale nie tylko, przebierać można wśród ministerstw, kancelarii prawnych, a także firm zajmujących się stosunkami międzynarodowymi.

Erasmus


Warto się również zainteresować programem wymiany studenckiej ERASMUS, z którym współpracuje wiele uczelni w Polsce i na świecie. Oferuje on możliwość wyjazdu do państw europejskich i studiowanie na jednej z ich uczelni objętej programem. Studenci europeistyki są szczególnie chętnie przyjmowani na takie wymiany. Doświadczenie wyniesione z uczelni zagranicznej na pewno zachęci pracodawcę do wyboru naszej kandydatury.

Minusy


Podczas studiowania europeistyki spotkamy się z wieloma pozytywnymi aspektami, jednak tak jak wszystko, ma swoje wady. Ze względu na ilość przedmiotów i obszerność zagadnień, niektóre tematy są opracowywane zbyt dokładnie, podczas gdy pozostałe zbyt pobieżnie. Zdarza się również tak, że ćwiczenia do przedmiotów, które powinny być realizowane w sali z uwagi na swój poziom trudności, są przenoszone na platformy e-learningowe. Skutkuje to niedostatecznym przyswojeniem materiału.

A co na to sami studenci?


"Zaczynając studia europejskie na Uniwersytecie Warszawskim nie byłam pewna, czego mam się spodziewać. Szczerze mówiąc, kierunek ten był deską ratunkową, w razie gdybym się nie dostała na swoje wymarzone studia. Niestety, nie udało mi się to, więc zdecydowałam sie na europeistykę. Mimo panującej opinii o beznadziejności tych studiów, ja jestem bardzo zadowolona. Uczę się ciekawych rzeczy, wykładowcy są prostudenccy, a do tego nasz wydział organizuje supeimprezy. Dla mnie bomba" - mówi Ola, studentka UW.

"Europeistyka jest w porządku, ale bez rewelacji. Taki o kierunek, na którym uczymy się wszystkiego i niczego. Wybrałem te studia, bo nienawidzę przedmiotów ścisłych i chciałem się od nich uwolnić, a europeistyka zdawała mi się dobrym kandydatem. Jakie było moje zdziwienie, gdy w drugim semestrze zawitała do planu ekonomia... Ogólnie nie narzekam, nie jest jakoś super łatwo, ale strasznie trudno również nie. Po prostu trzeba sie przykładać. No i ciągle boję się o pracę, bo nie mam pojęcia, co będę robił po tych studiach" - Michał, student UEK.

Czy taki kierunek studiów jest potrzebny?


Zdania na temat przydatności studiów europejskich są podzielone. Część osób uważa, że kierunek ten ma rację bytu jedynie jako studia podyplomowe, kursy albo szkolenia. Zakres materiału, którego uczy się student, jest bardzo rozległy, co według nich przekłada się na pobieżne przechodzenie między tematami. Nie jest to do końca prawdą. Mimo iż nie zawsze w ciągu 1,5h wykładu osobie prowadzącej uda się wyczerpać temat, zawsze można odwołać się do literatury dodatkowej, która jest dostępna dla każdego zainteresowanego w bibliotece uniwersyteckiej. Dzięki niej możemy się dokształcić w dziedzinie, która stanie się w przyszłości naszym atutem. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i poświęcenia.

Europeistyka jest kierunkiem potrzebnym, ponieważ daje studentom możliwość poszerzania wiedzy, która jest przydatna w późniejszej karierze zawodowej. Oprócz tego pozwala na zrozumienie i interpretowanie bieżących wydarzeń, których jesteśmy świadkami każdego dnia. Tak długo jak istnieje Unia Europejska, nasz kontynent będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Europeistyka, amerykanistyka, pracologia, mniemanologia stosowana, somnologia i tysiące innych, podobnych bzdetnych dziedzin "wiedzy", które człowiek wymyślił, bo... wymyślił.
W końcu... coś trzeba robić... Wszystkie są potrzebne, a płynący z nich pożytek sążnistymi traktatami można udowodnić ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.