Facebook Google+ Twitter

Europejczycy w symulatorach statku kosmicznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 22:10

Czterej europejscy ochotnicy zgodzili się, by zamknięto ich w metalowych kontenerach na 18 miesięcy. Naukowy eksperyment ma na celu zbadanie wytrzymałości człowieka przed planowanymi misjami kosmicznymi na Marsa.

W teście chce wziąć udział Belg, dwóch Francuzów i Włoch. Wszyscy są kandydatami wyłonionymi w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej, która musi z tej grupy wyłonić dwóch finalistów. Potem, w ramach projektu Mars500 dołączą oni do trzyosobowej załogi rosyjskiej i kandydata z Chin. Następnie wszyscy na półtora roku zostaną zamknięci pod Moskwą w symulatorze statku kosmicznego.

Nie ma w nim okien, ale wnętrze wyłożono boazerią, by stworzyć w miarę miłą atmosferę. Cała żywność i woda będą dostarczone przed początkiem misji. Kontakt z centrum kontroli będzie odbywał się za pomocą wiadomości tekstowych. 26-letni Włoch Diego Urbina mówi, że będzie mu brakowało rodziny, przyjaciół, Internetu i dziewczyn.

Naukowcy podkreślają, że test jest bardzo ważny bo przed załogowym lotem na Marsa trzeba koniecznie zbadać, jak zachowa się ciało i umysł człowieka podczas trwającej 500 dni izolacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.