Facebook Google+ Twitter

Europejczycy źle oceniają Grecję. Piłkarze zapowiadają zwycięstwo

Dziś rusza Euro 2012. W inauguracji imprezy Polacy zmierzą się z Grekami. Drużyna Grecji zapowiada, że ku pokrzepieniu ducha narodu dotkniętego boleśnie kryzysem, pokaże swoją siłę i wywiezie z Polski wielkie zwycięstwo.

Stadion Narodowy w Warszawie / Fot. PL 2012Sytuacja ekonomiczna i społeczna w Grecji jest wciąż bardzo trudna i nie ma nadziei na bliską poprawę. Kryzys w Europie zaostrzył panujące dość duże różnice między poszczególnymi krajami eurolandu, a najbardziej między Grekami i Niemcami. Nie ustają przewidywania analityków, zwłaszcza banków amerykańskich, że rozwój wydarzeń w Grecji w najbliższym czasie przesądzi o tym, czy "cena benchmarkowej baryłki ropy Brent crude obniży się do 100 USD, czy też spadnie nawet do 60 USD".

Szefowa MFW, Christine Lagarde wezwała niedawno Greków, aby wreszcie zaczęli płacić podatki i spłacali długi, a jednocześnie dodała, że bardziej obchodzi ją los dzieci w biednych państwach Afryki, niż sytuacja borykającej się od kilku lat z kryzysem finansowym, Grecji.

Alexandros Tzorvas, bramkarz greckiej reprezentacji. / Fot. PAPGrecy tymczasem obwiniają za powstałą sytuację kryzysową kraju, Unię Europejską, międzynarodowe instytucje finansowe, a ostatnio bardzo mocno Niemcy i po części Francję. Nie są skrzy samokrytycznie spojrzeć blisko i wokół siebie, gdzie faktycznie leżą podstawy kryzysu.

Najdziwniejsze, że od przeszło 20 lat greckie społeczeństwo czerpało obficie z dobrodziejstw ekonomicznych, wynikających z bliskich kontaktów z Niemcami, a dziś nastroje antyniemieckie są w Grecji, najpowszechniejsze z wszystkich krajów UE. Aż 78 proc. badanych w sondażach Greków, ma negatywną opinię o Niemczech, a 50 proc. bardzo negatywną - http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/europejczycy-nie-ufaja-ue--grecy-nie-lubia-niemcow,27380,1.

Trzeba przyznać, że Grecja jest jedynym krajem, w którym większość pytanych przez firmy badawcze USA uważa, iż kanclerz Niemiec, Angela Merkel nie jest przychylna Grecji i źle walczy z kryzysem gospodarczym.

Równocześnie w żadnym z ośmiu badanych krajów UE, Grecja nie jest widziana ani oceniana w pozytywnym świetle. Od dwóch lat wcześniejsze korzystne oceny Europejczyków o Grecji spadły, o blisko 30 proc. w Polsce i we Francji, o 16 proc. w Hiszpanii, 13 proc. w Niemczech i 12 proc. w Wielkiej Brytanii.

Badania też wykazały, że sami Grecy – według autorów raportu z badań - należą do "największych krytyków UE", ale aż 71 proc. Greków ma pozytywne oceny o swoim kraju. W dodatku uważają się, w 60 proc. badanych, za kraj i ludzi w Europie "najbardziej pracowitych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.