Facebook Google+ Twitter

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do wystrzelenia kolejnych satelitów systemu Galileo

Kolejne satelity tworzące system nawigacji Galileo trafiły do centrum technicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii. Przejdą one niezbędne testy przed wyniesieniem na orbitę.

 / Fot. ESA–J. Huart, 2014Satelity zostały przewiezione do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii (ESTEC) w Noordwijk w Holandii. Transport dotarł do placówki w czwartek, 18 grudnia. Po otwarciu kontenerów rozpoczęto przygotowania do testów - podaje Europejska Agencja Kosmiczna.

Badania obejmują symulację warunków, z którymi obiekty zetkną się na orbicie. Chodzi przede wszystkim o funkcjonowanie w próżni i ekstremalnych temperaturach. Sprawdzana jest również łączność radiowa, instrumenty nawigacyjne itp.

 / Fot. ESA–Anneke Le Floc'hDwa pierwsze satelity systemu Galileo zostały wyniesione na orbitę w październiku 2011 r. Kolejne dwie pary wystrzelono w 2012 r. i 2014 r. Obecnie w przestrzeni kosmicznej operuje sześć obiektów Ostatnia para trafiła na niewłaściwą orbitę. Udało się jednak zmienić trajektorię lotu piątej satelity.

Jak podaje ESA, w tym czasie na Ziemi trwały przygotowania do wystrzelenie kolejnych obiektów. Docelowo ma być i 30 (w tym 3 zapasowe).

Czytaj także: Rozpoczęła się astronomiczna zima. Nie liczcie na śnieg w święta


System Galileo ma być odpowiednikiem amerykańskie systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. Jego pomysł powstał w latach 80. XX wieki. Pierwszy etap prac rozpoczął się w 1999 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.