Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29108 miejsce

Europejska Błękitna Karta dla wykwalifikowanych imigrantów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-20 16:50

Parlament Europejski opowiedział się za wdrożeniem systemu Europejskiej Błękitnej Karty dla wykwalifikowanych imigrantów. Wprowadzenie nowego dokumentu ma korzystnie wpłynąć na napływ najlepiej wykwalifikowanych pracowników do krajów Unii Europejskiej.

Błękitna Karta jest wzorowana na Zielonej Karcie, która obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. W porównaniu z Ameryką, Europa posiada bardzo niekorzystną strukturę imigracji, bowiem przewaga osób niewykwalifikowanych nad wykwalifikowanymi jest znaczna. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat w Unii zabraknie dwudziestu milionów fachowców.

Przyznanie Błękitnej Karty imigrantowi będzie oznaczać zezwolenie na pobyt i pracę na terenie kraju członkowskiego przez trzy lata. Po upływie tego czasu ważność dokumentu będzie można wydłużyć. Po trzech latach osoba, której przyznano kartę, będzie mogła podjąć pracę w innych krajach wspólnoty.

Na podstawie dokumentu w Unii będą mogli przebywać i podejmować pracę również członkowie rodzin pracowników. Nabędą oni również prawo do opieki socjalnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego poszczególne kraje członkowskie same zdecydują, ilu wykwalifikowanych imigrantów przyjmą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.