Facebook Google+ Twitter

Europejska Droga Pokoju w Słupsku

W parku im. Otto Freundlicha w Słupsku odsłonięto pierwszą w Polsce rzeźbę Europejskiej Drogi Pokoju pt. „Otwarta głowa”.

Rzeźba pt. „Otwarta głowa” / Fot. Jarosław SikoraProjekt składający się z serii rzeźb ma docelowo połączyć zachód ze wschodem i północ z południem Europy. Otto Freundlich ideę Europejskiej Drogi Pokoju stworzył wspólnie ze swoją partnerką Jeanne Kosnick-Kloss. Jego plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej, podczas której artysta został zamordowany w obozie na Majdanku. Pomysł podchwycił po wojnie prof. Leo Kornbrust i systematycznie realizuje go od 35 lat. Od tego czasu wspólnie z 40 artystami z 12 krajów powstało 50 rzeźb, m.in. we Francji, Holandii, Belgii i w Niemczech.

Odsłonięty monument składa się z symbolicznej głowy urodzonego w Słupsku Otto Freundlicha. Jego autorem jest prof. dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W uroczystości oprócz prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego uczestniczyli prof. Rudolfa Warnkinga, Prezes Fundacji Unii oraz prof. Leo Kornbrust - Przewodniczący Stowarzyszenia Droga Pokoju - Droga Rzeźb w Europie. Do Słupska przyjechała też Gabi Heleen Bollinger, która realizuje film dokumentalny o Otto Freundlichu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.