Facebook Google+ Twitter

Europejska Noc Muzeów 2015, czyli nie śpij, zwiedzaj. Sprawdź program wydarzeń

Jeżeli w ciągu dnia nie macie czasu na kontakt ze sztuką, kulturą i historią wkrótce będziecie mieć możliwość nadrobienia zaległości. W połowie maja muzea w wielu miastach staną otworem przed nocnymi markami. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na Was podczas Nocy Muzeów w Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach czy Wrocławiu.

Sonda

Czy weźmiesz udział w Nocy Muzeów?

 / Fot. Łukasz Gdak/Polska PressMuzea w polskich miastach szykują się na prawdziwe nocne oblężenie. Z roku na rok Noc Muzeów przyciąga coraz więcej ludzi. W tym roku została ona podzielona na dwa dni, 15 maja odbędzie się w Krakowie, Opolu i Wsoli, a 16 maja w pozostałych miastach. Gdzie czekają na nas najciekawsze atrakcje?

Noc Muzeów w Krakowie

Jak co roku nie zawiedzie Kraków. Lista miejsc, które będzie można odwiedzić jest bardzo długa i trzeba się naprawdę nachodzić żeby zaliczyć wszystkie. Gdzie więc warto się wybrać?

Fani historii powinni zainteresować się Muzeum Armii Krajowej, gdzie dowiemy się, jak wyglądało codzienne życie żołnierza. Będzie też możliwość spróbowania prawdziwego, wojskowego jedzenia.

Na miłośników techniki czeka Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie będzie możliwość własnoręcznego wykonania obrazów świetlnych, wysłuchania koncertu na cewkach Tesli.

Warto też wybrać się do Wieliczki, gdzie otwarty będzie Zamek Żupny. Poza wystawą minerałów, czekają nas wystawy i prezentacje związane ze światłem i cieniem.

Listę pozostałych wydarzeń można znaleźć tutaj.

Noc Muzeów w Warszawie

Równie ciekawie będzie w Warszawie. Zamek Królewski poza możliwością zwiedzania wnętrza i ogrodów zapewni też aktywną rozrywkę dzieciom i dorosłym. Warsztaty, spotkania literackie i przedstawienia, a na koniec koncert jazzowy.

Innym miejscem, które co roku przyciąga tłumy ludzi jest Fabryka Czekolady Wedel. Będziemy mieli możliwość obejrzenia linii produkcyjnej, pracowni rarytasów, sali pamięci oraz wystawy czekoladowych rzeźb. Oczywiście dla wszystkich przygotowane zostaną słodkie upominki.

Będzie także możliwość zwiedzenia budynków w których mieszczą się instytucje państwowe, np. Kancelarii Premiera. Poza zwiedzaniem przygotowane zostaną również prezentacje i wystawy dla całej rodziny.

Więcej atrakcji możemy znajeźć tutaj.

Noc Muzeów w Trójmieście

Także nad Bałtykiem nie będzie nudno. Najwięcej atrakcji przygotowano w Gdańsku. Warto odwiedzić Muzeum Morskie, gdzie posłuchamy o piratach, wejdziemy na słynny żuraw czy zwiedzimy statek-muzeum. W Sopocie czeka na nas m.in. Skansen Grodzisko, gdzie dowiemy się jak dawniej wykorzystywano ogień i wypalimy swoje własne gliniane naczynia.
Natomiast w Gdyni będzie można z bliska przyjrzeć się okrętom bojowym w Muzeum Marynarki Wojennej.

Noc Muzeów w Katowicach

W Katowicach do zwiedzania zaprasza Muzeum Śląskie. Planowane są wystawy fotografii, obrazów oraz maszyn. Bardzo ciekawie zapowiadają się również wykłady i spotkania, w tym jeden poświęcony Goi - jednemu z najbardziej tajemniczych i niepokojących malarzy. Poza Muzeum Śląskim warto będzie odwiedzić Akademię Muzyczną i Muzeum Historii Katowic.

Więcej szczegółów możemy znaleźć tutaj.

Noc Muzeów w Poznaniu

W Poznaniu planowanych jest aż 150 równych wydarzeń. Muzeum Narodowe, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czy rezerwat archeologiczny, to tylko mały urywek tego, co będzie się tam działo. Planowane są również liczne imprezy towarzyszące, które mają uatrakcyjnić zwiedzanie.

Noc Muzeów we Wrocławiu

We Wrocławiu czeka nas unikalna przejażdżka psychoautobusem, czyli Mobilnym Muzeum Psychologii. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić gmach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadowoleni będą też fani militariów - schron piechoty, fortyfikacje czy rewitalizowana barka "Irena" to tylko niektóre z atrakcji.

Program wielu miast wciąż jest niekompletny, co oznacza, że w każdej chwili możemy zostać zaskoczeni ciekawymi wystawami.

Choć do Nocy Muzeów zostało jeszcze pół miesiąca już teraz warto zacząć planować, jak ją spędzimy. Miasta i poszczególne instytucje prześcigają się w kolejnych pomysłach na przyciągnięcie zwiedzających ciekawymi atrakcjami. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników kultury, którzy na pewno nie poczują się senni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.