Facebook Google+ Twitter

Europejska Rada Pojednania i Tolerancji potępia kradzież napisu „Arbeit macht frei”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-18 17:49

Europejska Rada Pojednania i Tolerancji z zaskoczeniem i oburzeniem przyjęła fakt kradzieży historycznego napisu „Arbeit Macht Frei” z terenu Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.

Napis ten jest świadectwem tragicznej historii tego miejsca i zarazem symbolem największego miejsca hitlerowskiego ludobójstwa - Obozu Zagłady Auschwitz - Birkenau.

Szczególnie dotkliwy jest fakt dokonania kradzieży w niecały miesiąc przed obchodami 65. rocznicy wyzwolenia obozu, która zgromadzić ma dziesiątki byłych więźniów, parlamentarzystów i polityków z całej Europy.

Zwracamy się do odpowiednich służb państwowych Polski o podjęcie wszelkich niezbędnych kroków do szybkiego zidentyfikowania i ujęcia sprawców. Wyrażamy jednocześnie nadzieję, że nie jest to zamach na pamięć narodów pomordowanych w czasie II wojny światowej, nakierowany na zniszczenie materialnych znaków zagłady i Holocaustu.

Aleksander Kwaśniewski
Przewodniczący Rady

Moshe Kantor
Wiceprzewodniczący Rady
Prezes Europejskiego Kongresu Żydów

***
Europejska Rada Pojednania i Tolerancji została powołana przez byłych europejskich polityków i mężów stanu. Przewodniczącym Rady jest b. Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, a w jej skład wchodzą m.in. Jose-Maria Aznar (b. Premier Hiszpanii), Erhard Busek (b. wicekanclerz Austrii), Vaclav Havel (b. prezydent Czech), Igor Ivanov (b. szef MSZ Rosji), Göran Persson (b. premier Szwecji), Vaira Vike-Freiberga (b. prezydent Łotwy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie bądźmy takimi pesymistami! Może ktoś wskaże trop, jeśli nie z pobudek ideowych to są przecież ufundowane wysokie nagrody.
Oczywiście całkowicie zgadzam się z tym, że Obóz Zagłady Auschwitz - Birkenau powinien być lepiej strzeżony i zadbany. Jest to przecież miejsce niewyobrażalnego cierpienia ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europejska rada potępia … nic innego im nie pozostaje po takim wydarzeniu są miedzy młotem a kowadłem. Dopiero takie wydarzenie przypomina im że istnieje w Polsce coś takiego jak Auschwitz – Birkenau. Gdyby pamiętali o tym to Auschwitz był by lepiej strzeżony i zadbany ! Uważam również że połowa tej rady nie ma pojęcia gdzie jest Oświęcim i jak wygląda obóz . pisać dla świętego spokoju każdy potrafi lecz rzadko kto coś robi w tym kierunku. Pewnie ta sprawa będzie kolejną która trafi do szuflady zanim się wyjaśni .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.