Facebook Google+ Twitter

Europejska recepta na amerykański kryzys

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-18 17:10

Prezydent George Bush przyznał wczoraj, że amerykański kryzys finansowy rozlał się poza Wall Street, ale zapewnił Amerykanów, że USA uporają się z nim w ścisłej współpracy z europejskimi partnerami.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy / Fot. Wojciech Barczyński/PolskapresseCzas nagli. Dlatego już w sobotę prezydent Francji Nicolas Sarkozy, którego kraj przewodzi w tym półroczu Unii, i José Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej, lecą do Waszyngtonu, by rozmawiać z Bushem o koordynacji działań wobec kryzysu finansowego. Na niedawnym szczycie w Brukseli wszystkie kraje UE zgodziły się na zwołanie przed końcem roku, nawet już w listopadzie, międzynarodowej konferencji na temat nowych zasad, na których oprą się światowe finanse. Wiadomo już, że miejscem spotkania miałby być Nowy Jork.

Sarkozy zapowiada , że będzie to "nowe Bretton Woods". To nawiązanie do konferencji z 1944 r., która określiła zasady współczesnego systemu monetarnego i powołała do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz, w obliczu kryzysu, ma powstać nowy światowy ład finansowy. - Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - mówi Sarkozy. I dodaje, że UE jest zdecydowana zareagować na światowy kryzys finansowy, a nie tylko stosować środki doraźne. - Kryzys powinien nas skłonić do porzucenia mitu o wszechmocnym rynku - powiedział Sarkozy przed wylotem do Waszyngtonu.

Sarkozy jest dla Busha bardzo ważnym rozmówcą. Na brukselskim szczycie 27 krajów UE poparło decyzje krajów strefy euro podjęte w odpowiedzi na kryzys 12 października w Paryżu. Na wsparcie sektora bankowego Unia przeznaczy 2 biliony euro. O tym, że Biały Dom zamierza skorzystać z europejskiej recepty na walkę z kryzysem, świadczy zapowiedź częściowej nacjonalizacji banków objętych przyjętym przez Kongres planem ratunkowym Paulsona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sarkozy zrozumiał to , o czym J. Stiglitz, D. Korten, czy w Polsce T. Kowalik oraz G. Kołodko mówili od dawna. Tyle tylko, że wcześniej nikt ich nie chciał słuchać. W USA i w większosci innych krajów liczyli się uczniowie Szkoły Chicagowskiej z "ojcem" - Miltonem Friedmanem. W Polsce wiernym propagatorem jego myśli jest Balcerowicz. Uczniowie tej szkoły otrzymywali bardzo często ekonomiczne noble, co pozwalało im mieć decydujący wpływ na politykę rządów i banków centralnych oraz wpływowe media kształtujące opinię publiczną. Cała ich wielkość nie tyle wypływała z posiadania olbrzymiej wiedzy ekonomicznej, co z korzyści jaką z tej wiedzy odnosił "globalny kapitał" Dlatego też neoliberalna ideologia stała się de fakto ideologią państwową większosci państw świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.