Facebook Google+ Twitter

Europejska recepta na amerykański kryzys

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-18 17:10

Prezydent George Bush przyznał wczoraj, że amerykański kryzys finansowy rozlał się poza Wall Street, ale zapewnił Amerykanów, że USA uporają się z nim w ścisłej współpracy z europejskimi partnerami.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy / Fot. Wojciech Barczyński/PolskapresseCzas nagli. Dlatego już w sobotę prezydent Francji Nicolas Sarkozy, którego kraj przewodzi w tym półroczu Unii, i José Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej, lecą do Waszyngtonu, by rozmawiać z Bushem o koordynacji działań wobec kryzysu finansowego. Na niedawnym szczycie w Brukseli wszystkie kraje UE zgodziły się na zwołanie przed końcem roku, nawet już w listopadzie, międzynarodowej konferencji na temat nowych zasad, na których oprą się światowe finanse. Wiadomo już, że miejscem spotkania miałby być Nowy Jork.

Sarkozy zapowiada , że będzie to "nowe Bretton Woods". To nawiązanie do konferencji z 1944 r., która określiła zasady współczesnego systemu monetarnego i powołała do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz, w obliczu kryzysu, ma powstać nowy światowy ład finansowy. - Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - mówi Sarkozy. I dodaje, że UE jest zdecydowana zareagować na światowy kryzys finansowy, a nie tylko stosować środki doraźne. - Kryzys powinien nas skłonić do porzucenia mitu o wszechmocnym rynku - powiedział Sarkozy przed wylotem do Waszyngtonu.

Sarkozy jest dla Busha bardzo ważnym rozmówcą. Na brukselskim szczycie 27 krajów UE poparło decyzje krajów strefy euro podjęte w odpowiedzi na kryzys 12 października w Paryżu. Na wsparcie sektora bankowego Unia przeznaczy 2 biliony euro. O tym, że Biały Dom zamierza skorzystać z europejskiej recepty na walkę z kryzysem, świadczy zapowiedź częściowej nacjonalizacji banków objętych przyjętym przez Kongres planem ratunkowym Paulsona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sarkozy zrozumiał to , o czym J. Stiglitz, D. Korten, czy w Polsce T. Kowalik oraz G. Kołodko mówili od dawna. Tyle tylko, że wcześniej nikt ich nie chciał słuchać. W USA i w większosci innych krajów liczyli się uczniowie Szkoły Chicagowskiej z "ojcem" - Miltonem Friedmanem. W Polsce wiernym propagatorem jego myśli jest Balcerowicz. Uczniowie tej szkoły otrzymywali bardzo często ekonomiczne noble, co pozwalało im mieć decydujący wpływ na politykę rządów i banków centralnych oraz wpływowe media kształtujące opinię publiczną. Cała ich wielkość nie tyle wypływała z posiadania olbrzymiej wiedzy ekonomicznej, co z korzyści jaką z tej wiedzy odnosił "globalny kapitał" Dlatego też neoliberalna ideologia stała się de fakto ideologią państwową większosci państw świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.